Rydholm, Josefina (1827 - 1880) [sv]

Rydholm, Josefina (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Josefina Rydholm (1827-1880) var en fotograf som öppnade en egen ateljé på Södra Drottninggatan 13 i Uddevalla 1860. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
20/10/2020 17:34:56
24/07/2021 05:26:39
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/8a06fb88-9567-4923-a318-c073e45fa366 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Rydholm, Josefina
Swedish

First name
Carolina Josefina
Swedish

Last name
Rydholm
Swedish

Alternative name
Rydholm, Josephine
Swedish

Description
Josefina Rydholm (1827-1880) var en fotograf som öppnade en egen ateljé på Södra Drottninggatan 13 i Uddevalla 1860.
Swedish

Birth
27/05/1827 , , Uddevalla, Uddevalla kommun, Västra Götalands län, Bohuslän [sv]

-Time
27/05/1827
-Place reference
, , Uddevalla, Uddevalla kommun, Västra Götalands län, Bohuslän [sv]
--Place (text)
Uddevalla, Uddevalla kommun, Västra Götalands län, Bohuslän
Swedish
Death
05/04/1880 , 3:dje Förh. Roten Nr, 79- 11 [sv], Uddevalla, Uddevalla kommun, Västra Götalands län, Bohuslän [sv]

-Time
05/04/1880
-Place reference
, 3:dje Förh. Roten Nr, 79- 11 [sv], Uddevalla, Uddevalla kommun, Västra Götalands län, Bohuslän [sv]
--Specified
3:dje Förh. Roten Nr, 79- 11
Swedish

--Place (text)
Uddevalla, Uddevalla kommun, Västra Götalands län, Bohuslän
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Fotograf Carolina Josefina, (Josephine) Rydholm, (1827-1880) övertog 1 oktober 1860 sin bror Svante Leonard Rydholms fotoateljé på Södra Drottninggatan 13 som var den första fasta fotoateljén i Uddevalla, öppnad 26 juli samma år. Josefina Rydholm tillkännagav i en annons i Bohus Läns Tidning att C. J. Rydholm öppnat ”Photografisk Atelier”. Hon var då 33 år.

Josefina Rydholm blev en skicklig fotograf och bedrev sin rörelse i nära tjugo år till sin död i april 1880. Hennes sterbhus fortsatte verksamheten något år med oförändrad firma och med fotograf Maria Lundbäck som föreståndare. Ateljén övertogs av fotograf Louise Andersson och från 1906 av fotograf Thure Nihlén.

Swedish

Related to
Då Maria Lundbäck och hennes mor flyttade tillbaka till moderns födelseort bodde de till en början hos sin släkting Josefina Rydholm, Maria Lundbäck arbetade också i Rydholms ateljé och tog över den efter Rydholms död.

-Other actor
-Description
Då Maria Lundbäck och hennes mor flyttade tillbaka till moderns födelseort bodde de till en början hos sin släkting Josefina Rydholm, Maria Lundbäck arbetade också i Rydholms ateljé och tog över den efter Rydholms död.
Swedish
Occupation
Photographer 1860 1880 Uddevalla (Kommun) [sv], , Södra Drottninggatan 13, Uddevalla kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Norwegian nynorsk

-Timespan
1860 1880

--Earliest time
1860
--Latest time
1880
-Place reference
Uddevalla (Kommun) [sv], , Södra Drottninggatan 13, Uddevalla kommun [sv]
--Place
--Place (text)
Södra Drottninggatan 13, Uddevalla kommun
Swedish
Has works/objects at
I Bohusläns museums samlingar ingår 264 objekt under olika accessionsnummer, licensierade under Public Domain.

-Organization/collection
-Set
I Bohusläns museums samlingar ingår 264 objekt under olika accessionsnummer, licensierade under Public Domain.
--Description
I Bohusläns museums samlingar ingår 264 objekt under olika accessionsnummer, licensierade under Public Domain.
Swedish
-Organization/collection
Reference
Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

-Text
Med för blick kvinnliga fotografer, Bohuslänningen, 3 februari, 2010. Läst 2015-07-31.
Swedish
-Text
Information om bild i LIBRIS (http://libris.kb.se/bib/16777610)
Swedish
-Text
Biografisk information från Bohusläns museum i DigitaltMuseum (http://digitaltmuseum.se/011014497866), läst 2015-07-31
Swedish
DigitaltMuseum
021036009638
-Id
021036009638
-System
DigitaltMuseum