Olsen, Erik (1835 - 1920) [no]

Olsen, Erik (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
03/10/2018 09:13:56
14/09/2019 01:56:44
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/83abf5ac-d6f9-4790-8a8f-3c1f21f8363c | RDF/XML | JSON-LD
Name
Olsen, Erik
Norwegian bokmål

First name
Erik
Norwegian bokmål

Last name
Olsen
Norwegian bokmål

Alternative name
Olsen, E.
Norwegian bokmål

Norsk biografisk leksikon

Store norske leksikon

lokalhistoriewiki.no

Birth
1835

-Time
1835
Death
1920

-Time
1920
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Født 02.05.1835 i Meråker, død 16.10.1920 i Trondheim. Foreldre: Husmann Ole Eriksen (1798–1873) og Ingeborg Olsdatter Vollgjerdet (f. 1801). Gift 7.1.1862 i Meråker med jordmor Riborg Olsdatter Stokke (8.8.1838–1.10.1917), datter av Ole Hågensen Nedre Stokke (f. 1801) og Ingeborg Hågensdatter (1815–99).

Erik Olsen arbeidet først på bergskriverkontoret i hjembygda, og var proviantskriver på Røros i 1863. Deretter hadde han forskjellige kontoristjobber.

Olsen gikk i lære hos den danske fotografen Charles Foss i Trondheim, og overtok 1. juni 1869 atelieret etter Foss i Søgaden (nå Kjøpmannsgata). I 1882 (muligens allerede i 1879) kjøpte han Søndre Gade 6 og flyttet atelieret dit i 1883. Fra 1902 var Olsen i Olaf Trygvesøns Gade 21, og fra 1910 i Schultzgd. 7, der han sluttet med portrettfotografering, men fortsatte med landskaps- og interiørfotografering og salg av fotografiske artikler. Fotoforetningen hans ble drevet fram til 1917.

En del av platene til Erik Olsen ble i 1895 laget til lysbilder av F. Scarlett til bruk som turistreklame, noen av dem ble farvelagt av den engelske kunstmaleren Acres i London. Blant disse var noen fra Værdalsulykken i 1893. De gikk dessverre tapt på Norwegische Reisebureau i Berlin i 1944. På Bergensutstillingen i 1898 stilte han ut "Fotografier, fra Visitkortformat til Legemsstørrelse".

Erik Olsen var den fotografen som ble mest benyttet når det gjaldt dokumentasjon av offentlige institusjoner i Trondheim, bl.a. Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Det Kongelige Norske Videnskabers Selskab og Stiftsarkivet. Han var Domkirkens faste fotograf fra 1870 til ca. 1916/17.

Negativarkivet ble (antakelig sammen med Charles Foss' arkiv) overlatt til Trondhjems Historiske Forening (THF), men mange er dessverre forsvunnet. Gjenværende negativer og protokoller eies av NTNU Universitetsbiblioteket etter at eierskap ble overdratt fra THF i 2017. Noe materiale finnes også hos Trondheim Byarkiv.

Olsen var formann i Nordenfjeldske Fotografers Forening en tid og ble æresmedlem der 1913.

Virkesteder:
1883-1902: Trondheim; Søndre Gade 6
1902-1910: Trondheim; Olaf Trygvesøns Gade 21
1910-1917: Trondheim; Schultzgd. 7
1869-1883: Trondheim; Brattøra

Norwegian bokmål

Same as (internal)
Norwegian bokmål

Reference
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Norwegian bokmål

Dahle, Røthe & Julien: Eksotiske Trøndelag, 1988.
Norwegian bokmål

Kringstrø, Helge/Krogstad Bjørn R.: Fotosafari tilbake til det gamle Meraker, Årbok for Historielaga i Stjørdalsbygdene, 1987.
Norwegian bokmål

Meråker-Posten 27.05.99.
Norwegian bokmål

Norsk fotografisk tidsskrift 9(1920) : 4. s. 46. 9(1920) : 8. s. 94.
Norwegian bokmål

Røkke, Inger-Johanne Glasø: Trondhjems første fotografer, Trondhjemske samlinger, 1990.
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
Norwegian bokmål

-Text
Norsk biografisk leksikon
Norwegian bokmål
Alternative id
FR: 1729

-Id
1729
-System
FR
DigitaltMuseum: 021036008037

-Id
021036008037
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål