Trageton, Torbjørn (1840 - 1893) [no]

Trageton, Torbjørn (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 13:01:54
20/08/2022 01:52:58
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/81c97c9c-5c97-4b35-8bab-44500c7b915d | RDF/XML | JSON-LD
Name
Trageton, Torbjørn
Norwegian bokmål

First name
Torbjørn
Norwegian bokmål

Last name
Trageton
Norwegian bokmål

Alternative name
Tragethon, Torbjørn
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1840

-Time
1840
Death
1893

-Time
1893
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian




Norwegian nynorsk

Biography

Lærer i Hemsedalen 1865-74, i Hol 1874-92. Hadde et lite atelier i Trøgaton, tok mest portretter og gruppebilder. Hol Bygdemuseum har ca. 30 av platene hans fra 1870- 80, samt hans utstyr. Hol kommune overtok i 1985 en samling på 550 glassplater fra familien. Samlingen er fra perioden 1860-1890. Tragethon var den første fotografen i Hallingdal og en av de første i landet.

Virkested:
1874: Hol i Hallingdal; Kvisla
1865-1874: Hemsedal; Trøgaton

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Norske fotosamlinger, 1989
Hallingdølen 11.08.1984, 05.03.1985, 19.07.1990 og 21.10.1993
Fremtiden 04.03.1985 og 12.06.1989
Drammens Tidende Buskeruds Blad 10.06.1989
Norsk fotografisk tidsskrift 83(1997) : 1, s. 38-41
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
2881

-Id
2881
-System
FR
DigitaltMuseum
021036009077

-Id
021036009077
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål