Conrad, Joseph (1857 - 1924) [no]

Conrad, Joseph (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Polsk-Britisk sjømann og verdensberømt forfatter som tok tjeneste i Fristaten Kongo i 1890 [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
12/10/2020 12:06:33
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/7e4f8fc2-c08c-44c4-a670-fb994e3624fc | RDF/XML | JSON-LD
Name
Conrad, Joseph
Norwegian bokmål

First name
Joseph
Norwegian bokmål

Last name
Conrad
Norwegian bokmål

Other name
Korzeniowski, Józef Teodor Konrad [no] - fødenavn [no]

-Name
Korzeniowski, Józef Teodor Konrad
Norwegian bokmål

-Specified
fødenavn
Norwegian bokmål
Title
Sjømann

-Title
Sjømann
Norwegian bokmål
Skipskaptein

-Title
Skipskaptein
Norwegian bokmål
Verdensberømt forfatter

-Title
Verdensberømt forfatter
Norwegian bokmål
Description
Polsk-Britisk sjømann og verdensberømt forfatter som tok tjeneste i Fristaten Kongo i 1890
Norwegian bokmål

Birth
03/12/1857 Ukraine (Country), Berdyczów [no],

-Time
03/12/1857
-Place reference
Ukraine (Country), Berdyczów [no],
--Place
--Specified
Berdyczów
Norwegian bokmål
Death
03/08/1924
Bishopsbourne, Kent, England

-Time
03/08/1924
-Dating comment
Bishopsbourne, Kent, England
Norwegian bokmål
Life role
-Life role
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality
Biography

Polsk sjømann og verdensberømt forfatter, som ble britisk statsborger i 1886 under navnet Joseph Conrad (født av polske foreldre i Ukraina). Han tok tjeneste i Fristaten Kongo for La Societé Anonyme Belge pour le Commerce du Haut-Congo (SAB) fra 10. april 1890, men ble syk og rakk kun å være skipper på «Roi des Belges» på en tur-retur reise Léopoldville (Kinshasa) - Stanleyville (Kisangani). Han fikk kommando på fartøyet, da den danske kapteinen Johan Peter Koch var syk. Conrad, Koch og en annen dansk kaptein, Sigfried Heinrich Lauritz Duhst, ble etter flodferden fraktet syke i hengekøyer fra Léopoldville til Matadi, for senere å gå ombord i en oseandamper til Belgia. Nordmannen Johannes Scharffenberg var den eneste av europeerne som overlevde et at de aller første opprør mot kolonimakten – en episode som var den direkte foranledning til at Conrad fikk arbeid for SAB. Scharffenbergs danske kaptein Johannes H.F.F. Freiesleben ('Fresleven' i Conrads roman "Mørkets hjerte") og flere kongolesere ble drept under opprøret.

Norwegian bokmål

Related to
Scharffenberg, Johannes (1863 - 1899) [no] seilte på samme floddamper på ulike tidspunkt

-Other actor
-Specification
seilte på samme floddamper på ulike tidspunkt
Norwegian bokmål
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), ,
Fristaten Kongo

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), ,

-Description
Fristaten Kongo
Norwegian bokmål
Actor in
Reference
Blom, Bert. 2006. Dagbøger og breve fra Mørkets Hjerte. Mareridt & inferno. København: Thorup.
Norwegian bokmål

Gers, José. 1951. ‘Korseniowski (Teodor Jozef Konrad) or Conrad (Joseph)’. In Biographie Colonial Belge, 2:col. 547-552. Bruxelles: Académie Royale des Sciences Coloniales.
Norwegian bokmål

Jasanoff, Maya. 2017. The Dawn Watch. Joseph Conrad in a Global World. London: William Collins.
Norwegian bokmål

Lütken, Otto, 1930. 1930. ‘Joseph Conrad in the Congo’. London Mercury XII (May): 40–43.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2008. ‘Historier bak Kongosamlingen’. Årbok for Bergen Museum 2007–2008, 54–60.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2019. ‘Kolonialismens dampende fartøy på Kongofloden’. In Mennesket og havet. Årbok for Norsk Maritimt Museum 2019. Oslo: Norsk Maritimt Museum.
Norwegian bokmål

Web reference
-Text
Omtale i belgisk koloni-biografi
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038372135
-Id
021038372135
-System
DigitaltMuseum