Haugland, Ottar (1915 - 2002) [no]

Haugland, Ottar (norwegian bokmål)

Personer i motstandsarbeid under andre verdenskrig (Norsk Industriarbeidermuseum) [no]

Dataset owner
Norsk Industriarbeidermuseum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Open Data Commons Attribution License (ODC-BY) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
https://www.oclc.org/
Last changed
06/01/2021 13:32:27
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/7e2d90a8-9495-4c6d-bfaf-b3a526eff796 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Haugland, Ottar
Norwegian bokmål

First name
Ottar
Norwegian bokmål

Last name
Haugland
Norwegian bokmål

Other name
- Name form from the source VIAF

-Specified
Name form from the source VIAF
English

Namnform från källan VIAF
Swedish

Nimekuju allikast VIAF
Estonian

?Namnform från källan VIAF
Finnish

Namneform frå kjelda VIAF
Norwegian nynorsk
Birth
1915

-Time
1915
Death
2002

-Time
2002
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Ottar Haugland var født på Rjukan og var en eldre bror av Knut Haugland. Ottar var utdannet elektroingeniør fra Darmstad og Dresden i Tyskland og var ansatt i Hydro. Han arbeidet med overføringsnettet fra Rjukan til Herøya og var samtidig lokal Milorg -leder på Notodden. Som sin bror Knut ble han arrestert 24. nov. 1943 og torturert av Gestapo. Mens Knut greidde å rømme, ble Ottar holdt i fangenskap og torturert i Oslo før han ble sendt til utryddingsleiren Stutthof i Polen.

Etter krigen bodde Ottar Haugland på Notodden og ble rektor ved Hydros opplæringssenter på Brattrein.

Det er skrevet en bok om Ottar Haugland: "Krig. Mor. Bror - Ottar Hauglands kamp mot nazismen" av Svein Sæter.

Norwegian bokmål

Web reference
Editorial note
Imported from VIAF 06/01/2021 13:16:51
English

Importert fra VIAF 06.01.2021 13:16:51
Norwegian bokmål

Importerad från VIAF 2021-01-06 13:16:51
Swedish