Wahller, Alfred (1864 - 1950) [sv]

Wahller, Alfred (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Fotograf Alfred Johansson Valler/ Wahler född i Ljungarum (F) 27/7 1864; uppväxt i Jönköping, flyttade till Örebro 1888 där hade han ateljé på Atterlings tomt invid Stortorget i Örebro. Flyttade sedan till Kalmar 1895, sedan till Hova 1896-99 med filial i Älgarås, sedan till Smedjebacken 1913 där han fanns kvar 1930. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
06/11/2017 11:55:00
02/07/2022 02:13:09
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/7c49dd55-2ec9-466d-ad34-ab72c0dcac2d | RDF/XML | JSON-LD
Name
Wahller, Alfred
Swedish

First name
Alfred
Swedish

Last name
Valler
Swedish

Alternative name
Valler, Johansson
Swedish

Title
Fotograf

-Title
Fotograf
Swedish
Description
Fotograf Alfred Johansson Valler/ Wahler född i Ljungarum (F) 27/7 1864; uppväxt i Jönköping, flyttade till Örebro 1888 där hade han ateljé på Atterlings tomt invid Stortorget i Örebro. Flyttade sedan till Kalmar 1895, sedan till Hova 1896-99 med filial i Älgarås, sedan till Smedjebacken 1913 där han fanns kvar 1930.
Swedish

Birth
27/07/1864 Jönköpings län (Län) [sv], ,
Sveriges Dödbok 1901-2013

-Time
27/07/1864
-Place reference
Jönköpings län (Län) [sv], ,

--Place
-Source
Sveriges Dödbok 1901-2013
Swedish
Death
06/06/1950 Dalarnas län (Län) [sv], ,
Sveriges Dödbok 1901-2013

-Time
06/06/1950
-Place reference
Dalarnas län (Län) [sv], ,

--Place
-Source
Sveriges Dödbok 1901-2013
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

Fotograf Alfred Johansson Valler/ Wahller född i Ljungarum (F) 27/7 1864; uppväxt i Jönköping, flyttade till Örebro 1888 där hade han ateljé på Atterlings tomt invid Stortorget i Örebro. Flyttade sedan till Kalmar 1895, sedan till Hova 1896-99 med filial i Älgarås, sedan till Smedjebacken 1913 där han fanns kvar 1930.

Swedish

-Other actor
Reference
Annan källa (Huvudkälla)
Swedish

Sveriges befolkning 1890. (Annan hänvisning)
Swedish

Web reference
-Text
Fotoateljén i Hova
Swedish
NFR
4607

-Id
4607
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035592780

-Id
021035592780
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish