Swensson, Sigurd Bernhard (1886 - 1943) [sv]

Swensson, Sigurd Bernhard (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Sigurd Swensson (1886-1943) var son till fotografen Swen Swensson, som redan var en etablerad fotograf i Linköping med flera filialer åren 1893-1907 . De sista av dessa år var Sigurd delägare. Åren 1907-1911 bodde familjen i Danderyd, men efter faderns död 1911 flyttade Sigurd åter till Linköping. Han hade då övertagit firman. Han tilldelades som sin far titeln hovfotograf. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
Last changed
15/12/2017 14:33:14
10/04/2021 06:30:55
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/7c263501-ecbe-4874-b979-9ba3cae302d5 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Swensson, Sigurd Bernhard
Swedish

First name
Sigurd Bernhard
Swedish

Last name
Swensson
Swedish

Other name
Sigréus, Sigurd Bernhard [sv] - Taget 1929 [sv]

-Name
Sigréus, Sigurd Bernhard
Swedish

-Specified
Taget 1929
Swedish
Description
Sigurd Swensson (1886-1943) var son till fotografen Swen Swensson, som redan var en etablerad fotograf i Linköping med flera filialer åren 1893-1907 . De sista av dessa år var Sigurd delägare. Åren 1907-1911 bodde familjen i Danderyd, men efter faderns död 1911 flyttade Sigurd åter till Linköping. Han hade då övertagit firman. Han tilldelades som sin far titeln hovfotograf.
Swedish

Birth
04/12/1886 Ängelholm Municipality (Stad) [sv], ,

-Time
04/12/1886
-Place reference
Ängelholm Municipality (Stad) [sv], ,
Death
12/06/1943 Uppsala (Stad) [sv], ,
Sveriges Dödbok 1901-2013, Sveriges släktforskarförbund

-Time
12/06/1943
-Place reference
Uppsala (Stad) [sv], ,

--Place
Swedish
-Source
Sveriges Dödbok 1901-2013, Sveriges släktforskarförbund
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Child Of
-Other actor
Activity
Hovfotograf
1910

-Type of activity (text)
Hovfotograf
Swedish

-Dating comment
1910
Swedish
Reference
Fotografregister, Bernhard Johanson
Swedish

-Text
Murberget, Länsmuseet Västernorrland
Swedish