Eklöf, Ester (1872 - 1965) [sv]

Eklöf, Ester (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Ester Eklöf (1872-1965) var verksam som fotograf i Gävle. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
14/04/2020 14:18:06
17/10/2020 03:56:44
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/76a2c13a-f809-46c5-a4d3-e60a3477b746 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Eklöf, Ester
Swedish

First name
Ester
Swedish

Last name
Eklöf
Swedish

Alternative name
Höjer, Ester
Swedish

Description
Ester Eklöf (1872-1965) var verksam som fotograf i Gävle.
Swedish

Birth
18/04/1872 Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland

-Time
18/04/1872
-Place reference
Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
--Place (text)
Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
Swedish
Death
21/02/1965 Uppsala domkyrkoförsamling (Församling) [sv] Götgatan 10 A Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland

-Time
21/02/1965
-Place reference
Uppsala domkyrkoförsamling (Församling) [sv] Götgatan 10 A Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
--Specified
Götgatan 10 A
Swedish

--Place (text)
Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Ester Höjer, född Eklöf (född 18/4 1872 i Gävle, död 21/2 1965 i Uppsala). Förmodligen utbildade hon sig till fotograf i Uppsala. Hon var sedan anställd hos Anna Björk i Gävle innan hon våren 1901 öppnade egen ateljé på Nygatan 26. Ester behöll sitt ateljénamn även efter giftermålet med Ale Höjer, stadskamrer i Gävle (död 24/5 1933). Ateljén på Nygatan övertogs av Klara Hacksell 1909.

Swedish

Occupation
Photographer Nygatan 26, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Nygatan 26, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
--Place (text)
Nygatan 26, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Förtecknking över Sveriges fotografer
Swedish

Kungl. bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

NFR
5367

-Id
5367
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035592102

-Id
021035592102
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johansons fotografregister: Gävle, Nygatan 26, daterade foton från 1901-1904, 1908. Länsmuseet Gävleborg fick 2002 i gåva mottaga ca 70 glasplåtar och ca 80 påsiktsbilder från Ester Eklöfs ateljé.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish