Svebilius, Clara (1813 - 1892) [sv]

Svebilius, Clara (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Clara Svebilius (1813-1892) var aktiv som fotograf med ateljéer i Visby, bland annat Hoffmanska gården och Nybergska bokhandeln under 1800-talets andra hälft . [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
Last changed
03/06/2019 15:44:33
20/08/2022 01:58:42
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/754e8c15-49f8-4bb6-90db-2ecb82d97aa6 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Svebilius, Clara
Swedish

First name
Clara
Swedish

Last name
Svebilius
Swedish

Alternative name
Svebilius, Klara
Swedish

Description
Clara Svebilius (1813-1892) var aktiv som fotograf med ateljéer i Visby, bland annat Hoffmanska gården och Nybergska bokhandeln under 1800-talets andra hälft .
Swedish

Birth
16/12/1813

-Time
16/12/1813
Death
03/02/1892

-Time
03/02/1892
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Bernhard Johanssons register
Swedish

DigitaltMuseum
021037341531
-Id
021037341531
-System
DigitaltMuseum