Description
ACTIV
ex kanadisk ILIONE
Nasjon: Norsk
Type: Bark
Byggeår: 1866
Byggested: St. John, New Brunswick, Canada
Verft: Milledge
Ombygging: 1886: 742 BRT
Endelig skjebne: Solgt Sverige 1901 [no]
Type of vessel
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page
Last changed
04/05/2018 10:19:44
24/08/2019 04:23:39
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/7273937c-afe2-4840-a7f7-cdffbec3a480 | RDF/XML | JSON-LD
Name
ACTIV
Norwegian bokmål

Other name
ILIONE kanadisk

-Name
ILIONE
Norwegian bokmål

-Specified
kanadisk
Norwegian bokmål

Description
ACTIV
ex kanadisk ILIONE
Nasjon: Norsk
Type: Bark
Byggeår: 1866
Byggested: St. John, New Brunswick, Canada
Verft: Milledge
Ombygging: 1886: 742 BRT
Endelig skjebne: Solgt Sverige 1901
Norwegian bokmål

Technical description
Materiale: Tre
Tonnasje:
706 brt
673 netto
Mål: 142 - 32,5 - 20 DNV
Norwegian bokmål

Type of vessel

Norwegian bokmål

Swedish

History

Hjemsted:
Freberg, Sandefjord 1881-99

Farter:
Trelastfart på Canadas østkyst

Skipsfører:
A. J. Freberg -1879
T. Andersen 1879-
Jacobsen 1883
H. M. Andersen 1895-
Wilhelmsen 1900

Eier:
Jac. Christophersen 1881-89
A. J. Freberg 1889-99 (A/S Barkskib Activ-s Rederi)

Andre opplysninger:
Havari 1883
Havari 1886
Havari 1889
Havari 1891

Norwegian bokmål

Measurement
Tonnasje [no]: 706 bruttoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
706
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Tonnasje [no]: 673 nettoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
673
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Lengde [no]: 142 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
142
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Bredde [no]: 32,5 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
32,5
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Djupgående [sv]: 20 foot

-Measurement type
Swedish

-Value
20
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

-Specification
DNV
Norwegian bokmål
Built
1866 St. John, New Brunswick, Canada @ Milledge
1866

-Timespan
1866

--Earliest time
1866
-Dating comment
1866
Norwegian bokmål

-Place reference
St. John, New Brunswick, Canada @ Milledge

--Place (text)
St. John, New Brunswick, Canada @ Milledge
Norwegian bokmål
Activity/function
Havari 1882
"Indkommet til [uleselig] den 6te Novbr d.å."
"Tab af klyverbom og nogle Seil"

-Type of activity
Havari 1882
Norwegian bokmål

-Description
"Indkommet til [uleselig] den 6te Novbr d.å."
"Tab af klyverbom og nogle Seil"
Norwegian bokmål

Medio December, ifølge havaridokumenter

-Type of activity
Havari 1883
Norwegian bokmål

-Timespan
12.1883 12.1883

--Earliest time
12.1883
--Latest time
12.1883
-Dating comment
Medio December, ifølge havaridokumenter
Norwegian bokmål

Havari 1886 12.1886 12.1886
"Indbjerget med tab af ankeret og kjættinger i december"
Havaridokumenter, se kilder

-Type of activity
Havari 1886
Norwegian bokmål

-Timespan
12.1886 12.1886

--Earliest time
12.1886
--Latest time
12.1886
-Description
"Indbjerget med tab af ankeret og kjættinger i december"
Norwegian bokmål

-Source
Havaridokumenter, se kilder
Norwegian bokmål
Havari 1888 04.1888 04.1888
Kollisjon

-Type of activity
Havari 1888
Norwegian bokmål

-Timespan
04.1888 04.1888

--Earliest time
04.1888
--Latest time
04.1888
-Description
Kollisjon
Norwegian bokmål

Reference
Malmstein-registeret
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

Norwegian bokmål

Norwegian bokmål

-Text
Havaridokumenter 1888-89
Norwegian bokmål
Norwegian bokmål

Alternative id
DigitaltMuseum: 021176789446

-Id
021176789446
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Informasjon konvertert fra Petter Malmsteins seilskipsregister 28.10.2016.
Norwegian bokmål