Edgar (1920 TPLD) [sv]

Edgar (swedish)

Fartyg ägda av Gustaf Erikson (Ålands sjöfartsmuseum) [sv]

Description
Lastfartyget ss Edgar ägt av Firma Gustaf Erikson 1920-1922. [sv]
Type of vessel
Dataset owner
Ålands sjöfartsmuseum (Museum) [sv] owns the information on this page
Last changed
22/06/2020 10:57:25
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/723b5a16-a496-4c78-8511-953482ff57a4 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Edgar
Swedish

Other name
Bruno Gammerstorf 1939 1955

-Name
Bruno Gammerstorf
Swedish

-Dating comment
1939
Swedish

-Source
1955
Swedish
Cora 1929 1939

-Name
Cora
Swedish

-Timespan
1929 1939
--Earliest time
1929
--Latest time
1939
Dollast 1922 1927

-Name
Dollast
Swedish

-Timespan
1922 1927
--Earliest time
1922
--Latest time
1927
Reinhart 1927 1929

-Name
Reinhart
Swedish

-Timespan
1927 1929
--Earliest time
1927
--Latest time
1929
Description
Lastfartyget ss Edgar ägt av Firma Gustaf Erikson 1920-1922.
Swedish

Technical description
Fart: 10 knop
Maskinstyrka: 700 ihk
Dödvikt: 1250 ton
Klass: Bureau Veritas
Maskin: Varvets trippelångmaskin typ Cristiansen & Meyer
Swedish

Home port
Ägd av Firma Gustaf Erikson

-Timespan
1920 1922

--Earliest time
1920
--Latest time
1922
-Dating comment
Ägd av Firma Gustaf Erikson
Swedish
Signal letters
TPLD
Type of vessel
English

Norwegian bokmål

Swedish

Other vessel type
English

Norwegian bokmål

Swedish

History

Byggd på Nya Varvet, Helsingfors, Finland.
1920 - 1922 ss Edgar, ägd av Firma Gustaf Erikson
1922 - 1927 ss Dollast
1927 - 1929 ss Reinhart
1929 - 1939 ss Cora
1939 - 1955 ss Bruno Gammerstrof

Strandar vid Örnahus på skånska kusten 1955.
Skrotad 1956 i Hamburg

Swedish

Measurement
Lengde [no]: 58,5 meter (m) [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
58,5
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

-Specification
Största längd
Swedish
Bredde [no]: 10,3 meter (m) [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
10,3
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish
Djupgående [sv]: 3,86

-Measurement type
Swedish

-Value
3,86
Bruttotonnasje [no]: 978 bruttoton [no]

-Value
978
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish
Nettotonnasje [no]: 537 nettoton [no]

-Value
537
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish
Built
1920
Sandvikens Skeppsdocka & Mekaniska Verkstad Ab i Helsingfors

-Timespan
1920

--Earliest time
1920
-Dating comment
Sandvikens Skeppsdocka & Mekaniska Verkstad Ab i Helsingfors
Swedish
Delivered
03/06/1920

-Time
03/06/1920
Wrecked
13/10/1955
Strandar vid Örnahusen på skånska kusten. Fartyget bärgas.

-Time
13/10/1955
-Dating comment
Strandar vid Örnahusen på skånska kusten. Fartyget bärgas.
Swedish
Scrapped
1956
Skrotas hos Eisen Metall KG Lehr & Co. Hamburg

-Time
1956
-Dating comment
Skrotas hos Eisen Metall KG Lehr & Co. Hamburg
Swedish
Owned/operated by
Redare [sv] 1920 1922

-Owner role
Swedish

-Timespan
1920 1922
--Earliest time
1920
--Latest time
1922
-Role
Swedish

-Actor
-Role
English

Swedish

DigitaltMuseum
021176949050
-Id
021176949050
-System
DigitaltMuseum