Lidwall, Adolf (1839 - 1892) [sv]

Lidwall, Adolf (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Adolf Lidwall var porträttfotograf i Tidaholm i Västergötland. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/06/2020 07:44:36
03/12/2022 01:52:12
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/72174e17-1f3a-42d2-921b-21df685b5e3c | RDF/XML | JSON-LD
Name
Lidwall, Adolf
Swedish

First name
Adolf
Swedish

Middle name
Didrik
Swedish

Last name
Lidwall
Swedish

Alternative name
Lidvall
Swedish

Description
Adolf Lidwall var porträttfotograf i Tidaholm i Västergötland.
Swedish

Birth
03/07/1839 , , Svenstorps gård, Fröjereds församling, Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]

-Time
03/07/1839
-Place reference
, , Svenstorps gård, Fröjereds församling, Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Svenstorps gård, Fröjereds församling, Tidaholms kommun, Västra Götalands län
Swedish
Death
1892 , , Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]

-Time
1892
-Place reference
, , Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Tidaholms kommun, Västra Götalands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Biography

Adolf Lidwall var verksam som porträttfotograf. Han var innehavare av Ad. Lidwalls Fotografi-Atelier, från 1877 i ett hus kallat "Marielund" på Hägnevägen 4 i Tidaholm. Han fotograferade också korta perioder i Ålesund i Norge.

Efter Adolf Lidwalls död 1892 drev hustrun Mivis Lidwall och dottern Signe Lidwall ateljén vidare under oförändrat namn.

Swedish

Parent Of
Occupation
Photographer , , Jönköpings kommun, Jönköpings län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Jönköpings kommun, Jönköpings län [sv]
--Place (text)
Jönköpings kommun, Jönköpings län
Swedish
Photographer , , Stackarp, Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Stackarp, Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Stackarp, Tidaholms kommun, Västra Götalands län
Swedish
Photographer , , Ålesund, Ålesunds kommun, Møre och Romsdal fylke, Norge [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Ålesund, Ålesunds kommun, Møre och Romsdal fylke, Norge [sv]
--Place (text)
Ålesund, Ålesunds kommun, Møre och Romsdal fylke, Norge
Swedish
Photographer 1877 1892 , , Hägnevägen 4, Tidaholm, Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1877 1892

--Earliest time
1877
--Latest time
1892
-Place reference
, , Hägnevägen 4, Tidaholm, Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Hägnevägen 4, Tidaholm, Tidaholms kommun, Västra Götalands län
Swedish
Residence
, , Jönköpings stad, Jönköpings kommun, Jönköpings län [sv] 1854 1874

-Place reference
, , Jönköpings stad, Jönköpings kommun, Jönköpings län [sv]

--Place (text)
Jönköpings stad, Jönköpings kommun, Jönköpings län
Swedish
-Timespan
1854 1874
--Earliest time
1854
--Latest time
1874
, , Stackarp, Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv] 1874 1877

-Place reference
, , Stackarp, Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]

--Place (text)
Stackarp, Tidaholms kommun, Västra Götalands län
Swedish
-Timespan
1874 1877
--Earliest time
1874
--Latest time
1877
Has works/objects at
Negativ och kopior från AD Lidwalls Fotografi-Atelier

-Organization/collection
-Set
Negativ och kopior från AD Lidwalls Fotografi-Atelier
--Description
Negativ och kopior från AD Lidwalls Fotografi-Atelier
Swedish
Same as (internal)
Norwegian bokmål

Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Sveriges befolkning 1890
Swedish

NFR
5638

-Id
5638
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593017

-Id
021035593017
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografier från Jönköping och Tidaholm från perioden 1874-1912 identifierade.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish