Fyris Chokladfabrik (Livsmedelsindustri) [sv]

Other languages: Fyris Chokladfabrik (swedish)

Industri och hantverk i Uppsala [sv]

Description
Fyris Chokladfabrik som grundades omkring år 1911 höll till i kvarteret Suttung på två adresser: Kungsgatan 50 respektive Kålsängsgränd 18. Företaget tillverkade kola, fyllda och ofyllda karameller, konfekt, m.m., kallades också Nya Chokladfabriken Fyris. Chokladfabriken Fyris avvecklades i mitten av 1930-talet och deras lokaler övertogs 1936 av då nystartade AB Uppsala Sidenväverier. [sv]
Last changed
19/03/2024 22:04:18
02/05/2024 17:16:34
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/70d8cd27-f090-4c2f-9682-9f3871ff1b5e | RDF/XML | JSON-LD | GeoJSON
Name
Fyris Chokladfabrik
Swedish

Other name
Nya Chokladfabriken Fyris [sv] - Alternative name

-Name
Nya Chokladfabriken Fyris
Swedish

-Name type

Norwegian bokmål

Description
Fyris Chokladfabrik som grundades omkring år 1911 höll till i kvarteret Suttung på två adresser: Kungsgatan 50 respektive Kålsängsgränd 18. Företaget tillverkade kola, fyllda och ofyllda karameller, konfekt, m.m., kallades också Nya Chokladfabriken Fyris. Chokladfabriken Fyris avvecklades i mitten av 1930-talet och deras lokaler övertogs 1936 av då nystartade AB Uppsala Sidenväverier.
Swedish

Establishment
1911 , , Kungsgatan 50/Kålsängsgränd 18, Uppsala [sv],

-Time
1911
-Place reference
, , Kungsgatan 50/Kålsängsgränd 18, Uppsala [sv],
--Place (text)
Kungsgatan 50/Kålsängsgränd 18, Uppsala
Swedish
Termination
1935?

-Time
1935?
Type
English

Norwegian bokmål


Place reference
Uppsala län (Län) [sv], Kungsängen [sv], Kungsgatan 50, 753 19 Uppsala, Sverige [sv]

-Place
-Specified
Kungsängen
Swedish

-Place (text)
Kungsgatan 50, 753 19 Uppsala, Sverige
Swedish
Geodata
59.856658, 17.648468, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
59.856658
-Longitude (Easting)
17.648468
Activity
Chokladfabrik 1911 1935? , , Kungsgatan 50, Uppsala [sv],

-Type of activity (text)
Chokladfabrik
Swedish

-Timespan
1911 1935?

--Earliest time
1911
--Latest time
1935?
-Place reference
, , Kungsgatan 50, Uppsala [sv],
--Place (text)
Kungsgatan 50, Uppsala
Swedish
Chokladfabrik 1911 1935? , , Kålsängsgränd 18, Uppsala [sv], 59.855733, 17.646309, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Type of activity (text)
Chokladfabrik
Swedish

-Timespan
1911 1935?

--Earliest time
1911
--Latest time
1935?
-Place reference
, , Kålsängsgränd 18, Uppsala [sv], 59.855733, 17.646309, - WGS 84 (EPSG:4326)
--Place (text)
Kålsängsgränd 18, Uppsala
Swedish

--Geodata
59.855733, 17.646309, - WGS 84 (EPSG:4326)
---Reference system

Norwegian bokmål


---Latitude (Northing)
59.855733
---Longitude (Easting)
17.646309
Topic