Persson, Maria Beata (1884 - 1965) [sv]

Persson, Maria Beata (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
07/09/2019 09:54:46
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/6f50bdd6-9d55-484c-889d-b372c00ed0d9 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Persson, Maria Beata
Swedish

First name
Maria Beata
Swedish

Last name
Persson
Swedish

Other name
Persdotter Dorra, Maria Beata [sv] -

-Name
Persdotter Dorra, Maria Beata
Swedish
Birth
01/12/1884 Gargnäs (Ort/bebyggd plats) [sv], ,

-Time
01/12/1884
-Place reference
Gargnäs (Ort/bebyggd plats) [sv], ,
Death
13/03/1965

-Time
13/03/1965
Biography

Maria Beata Persson, född 1 december 1884, Gillesnuole, Sorsele, Norrland, död 1965-03-13. Bosatt i Björkfjäll Gran, Ammarnäs, Sorsele kommun.
Dotter till Per Persson Dorra (f. 1842-08-02) och Magdalena Kristoffersdotter (f. 1846-01-02). Trolovad med Johan Sigfrid Larsson (f. 1875-02-14). Mor till Ingrid Edit Larsson, (f. 1917-08-10).
Maria Beata har sålt föremål till Göteborgs etnografiska museum 1939.
(Uppgiften "född i Gargnäs" och "trolovad" enligt Ralf Holmberg, barnbarn).

Swedish

-Text
Maria Beata Persdotter Dorra född 1884-12-01, död 1965-03-13
Swedish
-Text
Lars Nila Lasko - Sweden: Information about Maria Beata Persson
Swedish
Carlotta-SMVK
4146941

-Id
4146941
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021038358361
-Id
021038358361
-System
DigitaltMuseum