Halling, Konstans Bomhoff (1873 - 1938) [no]

Halling, Konstans Bomhoff (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk vernepliktig sekondløytnant som tok tjeneste i krondomenet i Fristaten Kongo (EIC) i to perioder fra 1898 til 1905. [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/10/2020 07:37:43
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/68c62e56-9d1b-4fd9-b7a0-560bed7151f9 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Halling, Konstans Bomhoff
Norwegian bokmål

First name
Konstans
Norwegian bokmål

Middle name
Bomhoff
Norwegian bokmål

Last name
Halling
Norwegian bokmål

Other name
Halling, Konstans Bomholt [no] -

-Name
Halling, Konstans Bomholt
Norwegian bokmål
Title
Sonesjef

-Title
Sonesjef
Norwegian bokmål
Description
Norsk vernepliktig sekondløytnant som tok tjeneste i krondomenet i Fristaten Kongo (EIC) i to perioder fra 1898 til 1905.
Norwegian bokmål

Birth
28/01/1873 Oslo (By) [no], ,
Noen kilder oppgir Lom som fødested

-Time
28/01/1873
-Dating comment
Noen kilder oppgir Lom som fødested
Norwegian bokmål

-Place reference
Oslo (By) [no], ,
--Place
Norwegian bokmål
Death
23/11/1938

-Time
23/11/1938
Life role
-Life role

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk vernepliktig sekondløytnant som tok tjeneste i Fristaten Kongo. Fra 6 mai 1898 var han postert i krondomenet på Ibali ved Lac Léopold (Lac Mai-Ndombe), der gummikvoter ble inndrevet med hensynsløse og brutale metoder og opprør mot kolonien ble slått hardt ned. Halling var nådeløs i gjennomføringen av gummi-inndrivingen. Halling var på permisjon fra 14. april 1901 og returnerte 31. oktober samme år til sitt gamle område. Han avanserte fra Capitaine Commandant av første klasse til sonesjef. Perioden varte til 25. april 1905. I høstsemesteret 1894 var Halling formann i Den konservative Studenterforening. Faren hans var den konservative presten Honoratus Halling, som grunnla Kristiania Indremisjon. I 1896 var Halling med på å stifte Norske Reserveoffiserers Forbund.

Norwegian bokmål

Related to
Giertsen, Olaf Sigurd (1870 - 1955) [no] Utreise til Kongo sammen

-Other actor
-Specification
Utreise til Kongo sammen
Norwegian bokmål
Lund, Olaf Andreas (1874 - 1933) [no] Samtidig i krondomenet

-Other actor
-Specification
Samtidig i krondomenet
Norwegian bokmål
-Other actor
-Specification
Samtidig i krondomenet
Norwegian bokmål
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo [no],
Reference
Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus, s. 101-106, 126, 137, 157, 160, 161, 198-204, 216
Norwegian bokmål

Jenssen-Tusch, Harald. 1902. Skandinaver i Congo. Svenske, norske og danske mænds og kvinders virksomhed i den uavfhengige Congostat. København: Gyldendalske Boghandel - Nordisk Forlag, s. 265*, 439, 441-42*, 476, 507, 626, 672, 690, *: anger foto
Norwegian bokmål

Les archives africaines, Ministère belge des affaires étrangères, RM 2371 (vol 868), SPA 4917 (K 1901,
Norwegian bokmål

Sørensen, Steinar. 1977. ‘Fra Kristiania til Kongostaten’. Byminner 2: 1–25.
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Vangroenweghe, Daniël. 1986. Du sang sur les lianes. Léopold II et son Congo. Bruxelle: Didier Hattier.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2020. «De første norske leiesoldatene i Kongo». I Maskespillet i Kongo. Hvordan løslatelse av to norske leiesoldater ble et nasjonal anliggende, redigert av Marta Tveit, 14–49. Oslo: Frekk forlag.
Norwegian bokmål

Ó Síocháin, Séamas, and M. O’Sullivan, eds. 2003. The Eyes of Another Race: Roger Casement’s Congo Report and 1903 Diary. Dublin: University College Dublin Press.
Norwegian bokmål

-Text
Om Halling som formann i konservativ studentforening
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038367565
-Id
021038367565
-System
DigitaltMuseum