Wettre, Alf Reidar (1876 - 1920?) [no]

Wettre, Alf Reidar (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk skipskaptein som tok tjeneste Fristaten Kongo (EIC) fra 1903. [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
17/10/2020 09:53:55
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/65ca10cc-a522-4f1c-bebc-b69cfdb5c071 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Wettre, Alf Reidar
Norwegian bokmål

First name
Alf
Norwegian bokmål

Middle name
Reidar
Norwegian bokmål

Last name
Wettre
Norwegian bokmål

Other name
Wetre, Alf Reidar [no] -

-Name
Wetre, Alf Reidar
Norwegian bokmål
Title
Sjømann

-Title
Sjømann
Norwegian bokmål
Skipskaptein

-Title
Skipskaptein
Norwegian bokmål
Description
Norsk skipskaptein som tok tjeneste Fristaten Kongo (EIC) fra 1903.
Norwegian bokmål

Birth
17/01/1876 Oslo (By) [no], ,

-Time
17/01/1876
-Place reference
Oslo (By) [no], ,
--Place
Norwegian bokmål
Death
10/08/1920? Antwerp (populated place (P.PPL)), ,

Life role
-Life role
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk skipskaptein som tok tjeneste Fristaten Kongo (EIC) fra 15. oktober 1903. Han returnerte syk hjem 15. august 1904 grunnet anemi. Han må så på et tidspunkt ha reist tilbake til Kongo. Da han døde i 1920 meldte Sjømannsmisjonen i Antwerpen at Wettre hadde bopel i Kongo. I Kongoveteranenes arkiv oppgis det at han døde 27.11.1952 i Antwerpen.

Norwegian bokmål

Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],
--Specified
Fristaten Kongo, Belgisk Kongo
Norwegian bokmål
Actor in
Norwegian bokmål

Norwegian bokmål

Reference
Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus.
Norwegian bokmål

Håndskriftsamlingen, Nasjonalbiblioteket, Oslo: Norske Kongoveteraners Arkiv NBO Ms.fol. 2588-2590, 1952 Korrespondanse
Norwegian bokmål

Jenssen-Tusch, Harald. 1902. Skandinaver i Congo. Svenske, norske og danske mænds og kvinders virksomhed i den uavfhengige Congostat. København: Gyldendalske Boghandel - Nordisk Forlag.
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2019. «Kolonialismens dampende fartøy i Kongostaten». I Mennesket og Havet, 73–98. Årbok for Norsk Maritimt Museum 2019. Oslo: Norsk Maritimt Museum.
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Omtale i Digitalarkivet
Norwegian bokmål
-Text
Omtale av dødsfallet i Digitalarkivet
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038381946
-Id
021038381946
-System
DigitaltMuseum