Description
Otto Bernhard Thulin, föd 28 november 1886, Simris, Skåne, död 30 april 1959 (källa: Göteborgs stadsmuseum), amanuens. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
25/09/2021 14:41:58
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/65410b95-93e4-40ad-8731-3f8c9db10e3a | RDF/XML | JSON-LD
Name
Thulin, Otto
Swedish

First name
Otto
Swedish

Middle name
Bernhard
Swedish

Last name
Thulin
Swedish

Alternative name
Rydén
Swedish

Title
amanuens

-Title
amanuens
Swedish
fotograf

-Title
fotograf
Swedish
Description
Otto Bernhard Thulin, föd 28 november 1886, Simris, Skåne, död 30 april 1959 (källa: Göteborgs stadsmuseum), amanuens.
Swedish

Birth
28/11/1886 Simris (Socken) [sv], ,

-Time
28/11/1886
-Place reference
Simris (Socken) [sv], ,
--Place
Swedish
Death
30/04/1959

-Time
30/04/1959
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
-Life role
Swedish


Finnish
Biography

Otto Bernhard Thulin, föd 28 november 1886, Simris, Skåne, död 30 april 1959 (källa: Göteborgs stadsmuseum), amanuens.
Mogenhetsexamen 1905. Skrevs in vid Lunds universitet samma år. 1907 började han arbeta på Kulturhistoriska museet i Lund (Kulturen). Reste med Olof Liljewalch i Guyana 1912. Han blev fil. Kand 1914. Han var verksam på Göteborgs Historiska Museum 1917-1948.

Swedish

Activity
, , Guyana [sv]

-Place reference
, , Guyana [sv]
--Place (text)
Guyana
Swedish
Geografiskt namn [sv]
Sydamerika

-Heading
Geografiskt namn
Swedish

-Text
Sydamerika
Swedish
Carlotta-SMVK
3248694

-Id
3248694
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037462211
-Id
021037462211
-System
DigitaltMuseum