Jacobsson, Gustaf Arvid (1870 - 1936) [sv]

Jacobsson, Gustaf Arvid (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Gustaf Arvid Jacobsson, född 30 maj 1870 i Lillkyrka socken, Örebro län, död 24 april 1936, missionär i Kongo 1903-1919. Han gifte sig med Ester Elisabeth (född Storm) 1909 vid Nganda. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:39:52
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/652f5ca5-df74-4f2d-bfe4-a73af2db69dc | RDF/XML | JSON-LD
Name
Jacobsson, Gustaf Arvid
Swedish

First name
Gustaf Arvid
Swedish

Last name
Jacobsson
Swedish

Alternative name
Jakobsson, G. A.
Swedish

Title
missionär

-Title
missionär
Swedish
Description
Gustaf Arvid Jacobsson, född 30 maj 1870 i Lillkyrka socken, Örebro län, död 24 april 1936, missionär i Kongo 1903-1919. Han gifte sig med Ester Elisabeth (född Storm) 1909 vid Nganda.
Swedish

Birth
30/05/1870

-Time
30/05/1870
Death
24/04/1936

-Time
24/04/1936
Biography

Gustaf Arvid Jacobsson, född 30 maj 1870 i Lillkyrka socken, Örebro län, död 24 april 1936, missionär i Kongo 1903-1919. Han gifte sig med Ester Elisabeth (född Storm) 1909 vid Nganda. (Biografiskt album SMF, 1934). De fick barnen Erik Gustaf (1913), Zola Klara Elisabeth (1914), Bengt Alvar Montendo (1919) och Karl Eskil Lusilulu (Luvilulu?) (1921). Gustafs far var lantbrukare Carl Anders Jacobsson och mor var Klara Mathilda Israelsson.

Swedish

Activity
, , Kongo-Brazzaville [sv]

-Place reference
, , Kongo-Brazzaville [sv]
--Place (text)
Kongo-Brazzaville
Swedish
, , Kongo-Kinshasa [sv]

-Place reference
, , Kongo-Kinshasa [sv]
--Place (text)
Kongo-Kinshasa
Swedish
Gift med [sv]
Jacobsson, Ester

-Heading
Gift med
Swedish

-Text
Jacobsson, Ester
Swedish
Son [sv]
Jacobsson, Karl Eskil

-Heading
Son
Swedish

-Text
Jacobsson, Karl Eskil
Swedish
Carlotta-SMVK
3248044

-Id
3248044
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461501
-Id
021037461501
-System
DigitaltMuseum