Wallgren, Therése (1859 - 1942) [sv]

Wallgren, Therése (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Therése Wallgren (1859-1942) etablerade 1883 fotofirma i Oskarshamn, och 1902 i LImmared i Västergötland. !887 fanns hon vid Nya Torget (mitt emot Hotel Kung Oscar) i Oskarshamn. Hon hade filialer i Borgholm på Öland, i Berga, Högsby och Mönsterås i Kalmar län, i Tranemo och i Borås (mitt emot folkskolan). [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
27/02/2019 10:13:26
25/06/2022 02:17:29
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/62e7bc1f-d332-4686-aa44-eedca973c19c | RDF/XML | JSON-LD
Name
Wallgren, Therése
Swedish

First name
Therése (Fredrika Teresia)
Swedish

Last name
Wallgren
Swedish

Other name
Nilsson, Therése Namn som gift

-Name
Nilsson, Therése
Swedish

-Specified
Namn som gift
Swedish
Description
Therése Wallgren (1859-1942) etablerade 1883 fotofirma i Oskarshamn, och 1902 i LImmared i Västergötland. !887 fanns hon vid Nya Torget (mitt emot Hotel Kung Oscar) i Oskarshamn. Hon hade filialer i Borgholm på Öland, i Berga, Högsby och Mönsterås i Kalmar län, i Tranemo och i Borås (mitt emot folkskolan).
Swedish

Birth
24/08/1859 , , Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län, Halland [sv]

-Time
24/08/1859
-Place reference
, , Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län, Halland [sv]
--Place (text)
Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län, Halland
Swedish
Death
02/03/1942 , , Skogsbo, Limmared, Södra Åsarps församling, Tranemo kommun, Västra Götalands län, Västergötland [sv]

-Time
02/03/1942
-Place reference
, , Skogsbo, Limmared, Södra Åsarps församling, Tranemo kommun, Västra Götalands län, Västergötland [sv]
--Place (text)
Skogsbo, Limmared, Södra Åsarps församling, Tranemo kommun, Västra Götalands län, Västergötland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Therése Wallgren (1859-1942) etablerade 1883 fotofirma i Oskarshamn, och 1902 i LImmared i Västergötland. !887 fanns hon vid Nya Torget (mitt emot Hotel Kung Oscar) i Oskarshamn. Hon hade filialer i Borgholm på Öland, i Berga, Högsby och Mönsterås i Kalmar län, i Tranemo och i Borås (mitt emot folkskolan).

Uppgifter från länsmuseet i Kalmar: Verksam i Borgholm. 1886-04-17 flyttade hon till Oskarshamn där hon verkade i 26 år. Vid sin död 1942 bodde hon på Skogsbo i Limmared.

Swedish

Occupation
Photographer , , Oskarshamn, Oskarshamns kommun, Kalmar län, Småland [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Oskarshamn, Oskarshamns kommun, Kalmar län, Småland [sv]
--Place (text)
Oskarshamn, Oskarshamns kommun, Kalmar län, Småland
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
-Organization/collection
Reference
Förteckning över Sveriges fotografer. 1899, 1911
Swedish

Kungliga bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

NFR
4888

-Id
4888
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593768

-Id
021035593768
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish