Trodahl, Jenny Gurine (1890 - 1955) [no]

Trodahl, Jenny Gurine (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 12:58:30
06/08/2022 01:56:26
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/6206cb5b-5c2a-4c9b-ae1d-e0e2e5e192bf | RDF/XML | JSON-LD
Name
Trodahl, Jenny Gurine
Norwegian bokmål

First name
Jenny Gurine
Norwegian bokmål

Last name
Trodahl
Norwegian bokmål

Alternative name
Alne, Jenny Gurine
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1890

-Time
1890
Death
1955

-Time
1955
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian




Norwegian nynorsk

Biography

F?dt i Haugesund 10.08.1890, d?d samme sted. Datter av Ole Endresen Alne og Elisabet Johnsen. Utl?rt hos Kristofa Jansen Gr?n i Haugesund, sv.brev samme sted. 14.3.1917. Hadde egen forretning i Haugesund 1922-1925. Drev fotoforretning i Kopervik fra jan. 1926 til 1955, da hun flyttet tilbake til Haugesund, hvor hun d?de. Gift 25. juli 1925 med Ola Halvorsen Trodahl, s?nn av Halvor Halvorsen Trodahl og Jorine Kristoffersen, H?le. 1 s?nn, 1 datter. Hennes atelierkamera med noe utstyr, som tidligere hadde tilh?rt Kristofa Jansen Gr?n befinner seg i Karmsund Folkemuseum.

Virkested:
1926-1955: Kopervik; Karmsundsgt. 9
1917-1925: Haugesund

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Upublisert materiale (SFFR)
Risa, Lisabet. Dei f¿rste kvinnelege fotografane i Rogaland. (2012). www.fotonettverk-rogaland.no
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
2883

-Id
2883
-System
FR
DigitaltMuseum
021036009080

-Id
021036009080
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål