Bauthler, Karl Edvin (1859 - 1934) [no]

Bauthler, Karl Edvin (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 13:00:51
19/09/2020 02:21:00
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/61456455-f205-459e-909a-a2d00bcf0da1 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bauthler, Karl Edvin
Norwegian bokmål

First name
Karl Edvin
Norwegian bokmål

Last name
Bauthler
Norwegian bokmål

Alternative name
Bauthler, Edvin
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1859

-Time
1859
Death
1934

-Time
1934
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Født i Christiania 15.06.1859, d. 02.10.1934. G. m. Elise Olette B. Læretid hos Joh. Thorsen, Christiania 1878, hadde flere stillinger der til han i 1882 bestyrte et atelier (har selv oppgitt Andersens) i Kristiansand. (Da det ikke har vært mulig å finne en fotograf Andersen i Kristiansand på denne tiden er det en mulighet for at det kan være Lr. Andersons atelier i Kristiansund.). Reiste så til USA., men kom tilbake og var bestyrer for Thorsen Atelier i Christiania. I 1891 etablerte han egen forretning i Lille Strandgade 21 ved Jernbanetorvet, flyttet senere til Schweigaardsgade 51, hvor han overtok "Oslo Fotografiske Atelier" etter enkefru Oline Kolstad (startet før 1893). I 1924 solgte han forretningen og flyttet til Ås i Akershus, hvor han startet forretning. Denne overlot han i 1933 til sønnen Alf Georg, som hadde arbeidet der fra 1912, men han fortsatte den bare en kort tid, da han allerede i 1938 startet eget firma i Frogn. Bauthler var en av stifterne av Fagfotografernes Forening og kasserer der. Han skal ha besøkt Folldal i 1887 og i 1893

Virkested:
1882-?: Kristiansand (Kristiansund, 1503?)
1885-1924: Oslo
1891-1893: Oslo; Lille Strandgade
1894-1924: Oslo; Schweigaardsgd. 51
1924-1933: Ås
1880 ca-?: Oslo

Norwegian bokmål

-Other actor
Norwegian bokmål
Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Østlandets Blad 12.09.1989
Nyeggen, Ola: Fotografenes historie i Alvdal og Nord-Østerdalen, 2000
Norsk fotografisk tidsskrift 18(1929) : 6, s.68 (70 år)
Norsk fotografisk tidsskrift 23(1934) : 9/10, s. 104 (nekrolog)
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
180

-Id
180
-System
FR
DigitaltMuseum
021036005012

-Id
021036005012
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål