Toft, Bernt Pedersen (1838 - 1913) [no]

Toft, Bernt Pedersen (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
05/10/2020 09:30:50
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/60c4ae49-ee87-461e-a03d-c06e3583ff34 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Toft, Bernt Pedersen
Norwegian bokmål

First name
Bernt Pedersen
Norwegian bokmål

Last name
Toft
Norwegian bokmål

Alternative name
B.P. Toft
Norwegian bokmål

P.B. Toft
Norwegian bokmål

Birth
13/05/1838

-Time
13/05/1838
Death
08/07/1913

-Time
08/07/1913
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Født i Follebu 13.05.1838. Sønn av gårdbruker Peder Elefsen T. og Berthe Christophersdatter Jørstad. Lærte fotografering i København i 1857, var der ca. 1 år og drog så rundt i Norge som omreisende fotograf. Ble kontorist og huslærer i Vefsn i 1863, ernærte seg fra 1868 som privatlærer forskjellige steder inntil han slo seg ned i Follebu. Publiserte en rekke bøker og artikler. GB har 3 portretter signert P. B. Toft (med blekk) fra før 1860, det ene er datert 28.7.1859.

Virkested:
1858-1913: Norge

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
2856

-Id
2856
-System
FR
DigitaltMuseum
021036009042

-Id
021036009042
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål