Durling, Emil (1858 - 1933) [sv]

Durling, Emil (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Emil Durling (1858-1933) var verksam som fotograf i Sankt Anna socken i Östergötland. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
20/10/2023 10:17:12
02/12/2023 00:23:00
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/5f971ed6-09ba-4c8e-b7ae-ee85476844a3 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Durling, Emil
Swedish

First name
Emil Fredrik
Swedish

Last name
Durling
Swedish

Alternative name
Durling, Emil Fredric
Swedish

Description
Emil Durling (1858-1933) var verksam som fotograf i Sankt Anna socken i Östergötland.
Swedish

Birth
09/11/1858 , , Kuddby församling, Norrköpings kommun, Östergötlands län, Östergötland [sv]
Annan uppgift än Sveriges dödbok: 1858-11-03

-Time
09/11/1858
-Dating comment
Annan uppgift än Sveriges dödbok: 1858-11-03
Swedish

-Place reference
, , Kuddby församling, Norrköpings kommun, Östergötlands län, Östergötland [sv]
--Place (text)
Kuddby församling, Norrköpings kommun, Östergötlands län, Östergötland
Swedish
Death
17/04/1933 , , Ramsdal, Strömmen. Sankt Anna församling, Söderköpings kommun, Östergötlands län, Östergötland [sv]

-Time
17/04/1933
-Place reference
, , Ramsdal, Strömmen. Sankt Anna församling, Söderköpings kommun, Östergötlands län, Östergötland [sv]
--Place (text)
Ramsdal, Strömmen. Sankt Anna församling, Söderköpings kommun, Östergötlands län, Östergötland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Biography

Emil Fredrik Durling, Emil kallad, föddes 1858 i Blackstad länsmansbostad i Kuddby församling, Östergötlands län. Fadern var kronolänsman och familjen tycks ha haft ett relativt välstånd. Fadern avled emellertid redan 1861 och änkan med barnen flyttade till Söderköping (familjens vidare öden lämnas i detta sammanhang därhän).

Emil Durling flyttade till Sankt Anna församling 1884. Han hade tidigare bott i Valbo församling, Gävleborgs län. Till en början bodde han inneboende hos sin syster, men flyttade efter ett par år till den egna 'avsöndrade lägenheten' Strömmen i samma församling, en stuga som tidigare hade tillhört Ramsdal.

Emil Durling var en mångsysslare. Vid sidan av lantbruk bedrev han fruktodling på sin lilla lott Strömmen. Han lär ha vunnit pris för en alldeles egen äppelsort. Från 1890-talet nämns han även som fotograf i kyrkböckerna. Hur viktig fotograferingen var för hans försörjning är okänt, eller om den snarast fungerade som en hobby. Huvuddelen av hans efterlämnade fotografier utgörs emellertid främst av porträtt, och det stora antalet bilder på familjerna vid de stora godsen i trakten blottar ändå att kameran gav honom inkomster.

Hur som har han efterlämnat en unik dokumentation av sekelskiftets Sankt Anna. Hans fotografiska produktion spänner mellan åren 1894-1919. Utöver porträtten är även trakten och vardagslivet dokumenterat. Han tar oss mellan de enklaste boningar till bygdens herrgårdar. Från fiskeböndernas slit med isnotarna till ståndspersonernas högtidligheter. Kort sagt livet i Sankt Anna från en tid som flytt. Enligt uppgift avled han 1933.

Durling förblev ogift men Strömmen blev kvar i släkten på hans systers sida. År 1965 drabbades hemmet av eldsvåda, varvid två systersöner olyckligtvis innebrändes. I branden befaras även mycket av Durlings fotografier förstörts.

Swedish

Occupation
Photographer , , Östergötlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Östergötlands län
Swedish
Photographer 1894 1919 , , Sankt Anna församling, Östergötlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Norwegian nynorsk

-Timespan
1894 1919

--Earliest time
1894
--Latest time
1919
-Place reference
, , Sankt Anna församling, Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Sankt Anna församling, Östergötlands län
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Durlings samling (1894 - 1919)
Emil Durlings bilder är, med stor hjälp av Sankt Anna hembygdsförening, registrerade och kan i urval ses i digital form via museets hemsida. Den totala samlingen omfattar omkring 800 plåtar.
http://www.ostergotlandsmuseum.se

-Organization/collection
-Set
Durlings samling (1894 - 1919)
Emil Durlings bilder är, med stor hjälp av Sankt Anna hembygdsförening, registrerade och kan i urval ses i digital form via museets hemsida. Den totala samlingen omfattar omkring 800 plåtar.
http://www.ostergotlandsmuseum.se
--Description
Durlings samling (1894 - 1919)
Emil Durlings bilder är, med stor hjälp av Sankt Anna hembygdsförening, registrerade och kan i urval ses i digital form via museets hemsida. Den totala samlingen omfattar omkring 800 plåtar.
Swedish

Reference
Kyrkoarkiv över Kuddby, Valbo och Sankt Anna församlingar
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

Östgöta Correspondenten
Swedish

-Text
Kulturarv Östergötland: Det bevarade nuet - Fotografier från ett sekel i Linköping och Östergötland
Swedish
NFR
7224

-Id
7224
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035592035

-Id
021035592035
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish