Benkowitz, Helia (1862 - 1921) [sv]

Benkowitz, Helia (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
01/06/2016 14:47:38
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/5f286e6a-dc78-4e7e-8e6b-5fd87c4256d6 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Benkowitz, Helia
Swedish

First name
Helia
Swedish

Last name
Benkowitz
Swedish

Alternative name
Benkowitz, Chaym Elia
Swedish

Benkowitz, Chaym Helia
Swedish

Benkowitz, Elias
Swedish

Birth
27/06/1862 , , Grodno, Vitryssland [sv]

-Time
27/06/1862
-Place reference
, , Grodno, Vitryssland [sv]
--Place (text)
Grodno, Vitryssland
Swedish
Death
08/10/1921 Katarina församling (Församling) [sv], , Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]

-Time
08/10/1921
-Place reference
Katarina församling (Församling) [sv], , Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]
--Place (text)
Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

1862 Född i Grodno, Ryssland

1907-1914 Ateljé på Södra Hamngatan 29 Innehavare av Ateljé Rembrandt

Gift 1 med Vina . Gift 2 med Ida Orusch, född 1874 i Vilna, RysslandFar till Moses Benkowitz, också fotograf.

Swedish

Occupation
Photographer 1907 1914 , , Södra Hamngatan 29, Göteborgs kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1907 1914

--Earliest time
1907
--Latest time
1914
-Place reference
, , Södra Hamngatan 29, Göteborgs kommun [sv]
--Place (text)
Södra Hamngatan 29, Göteborgs kommun
Swedish
Residence
, , Götgatan 59 / Kocksgatan 2, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]

-Place reference
, , Götgatan 59 / Kocksgatan 2, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]
--Place (text)
Götgatan 59 / Kocksgatan 2, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
, , Göteborg, Göteborgs kommun, Västra Götalands län [sv] 1906

-Place reference
, , Göteborg, Göteborgs kommun, Västra Götalands län [sv]

--Place (text)
Göteborg, Göteborgs kommun, Västra Götalands län
Swedish
-Timespan
1906
--Earliest time
1906
Reference
Göteborgs fotografer
Swedish

Rotemansarkivet, ÖÄ, Stockholms stadsarkiv
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Göteborgs fotografer. Ateljéer och yrkesmän 1840-1. 1999. (Publikation; ISBN 91-630-7742-6)
Swedish
NFR
5278

-Id
5278
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591645

-Id
021035591645
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish