Aadahl, Ludvig K. (1879 - 1935) [no]

Aadahl, Ludvig K. (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 13:01:01
26/11/2022 01:15:53
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/5cb4338d-1a84-4d8e-a209-3dcb0c0dc12a | RDF/XML | JSON-LD
Name
Aadahl, Ludvig K.
Norwegian bokmål

First name
Ludvig K.
Norwegian bokmål

Last name
Aadahl
Norwegian bokmål

Alternative name
Ådahl, Ludvig K
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1879

-Time
1879
Death
1935

-Time
1935
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian




Norwegian nynorsk

Biography

Født på Frosta 29.11.1879, død i Trondheim 31.01.1935. Gift, 5 barn. Kom til Trondhjem 7 år gammel, begynte 1.2.1899 i lære hos A. Chr. Hassel og arbeidet hos ham i 20 år til 10.4.1919. 15.4. samme år overtok han sammen med Christian Eide firmaet "Falck & Eide" i Kongensgate 12 under firmanavnet "Aadahl & Eide A/S". Dette var opprinnelig startet av 0. Skjevlo i 1883, overtatt av Georg Falck i 1912 med Chr.Eide som kompanjong fra 1915. De drev firmaet i 16 år, men det endte tragisk, 31.1.1935 oppsto det brann i atelieret og Aadahl ble under brannen så sterkt skadet at han døde underveis til sykehuset.

Virkested:
1900 ca-1935: Trondheim

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
3121

-Id
3121
-System
FR
DigitaltMuseum
021036009426

-Id
021036009426
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål