Läkarbostället [sv]

Läkarbostället (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Description
Terrakottafärgad tegelbyggnad i två våningar med slätputsad fasad. [sv]
Last changed
30/11/2018 09:53:37
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/5ab0d516-db0c-4f6f-a4e4-db516bb93905 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Läkarbostället
Swedish

Alternative name
Läkareboställe
Swedish

Other name
563 Fortifikationsverket. Byggnads- och infraregister.

-Name
563
Swedish

-Source
Fortifikationsverket. Byggnads- och infraregister.
Swedish
Description
Terrakottafärgad tegelbyggnad i två våningar med slätputsad fasad.
Swedish

History

Byggnaden uppfördes under 1860-talet som boställe för flottans läkare.

Swedish

Time
1860?

-Earliest time
1860?
Located at
-Place
Norwegian bokmål


-Specified
Vallgatan 3
Swedish
Geodata
56.15765, 15.59227, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.15765
-Longitude (Easting)
15.59227
Reference
Fortifikationsverket. K0018, Karlskrona Örlogshamn: Övergripande vårdprogram 2009-01-20. S. 131-135.
Swedish

-Text
Riksantikvarieämbetet. Bebyggelseregistret, Fd läkarbostället. Hämtad 2018-11-20.
Swedish