Åkerman Olsson, Lars (1861 - 1935) [sv]

Åkerman Olsson, Lars (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
L.O Åkerman lärde sig med största sannolikhet fotografyrket i Stockholm hos den första hovfotografen Mathias Hansen. År 1880 återkom Åkerman till fädernegården i Biskopsbyn, där han lät bygga en mindre ateljé. Som gift flyttade han 1885 till byn Husom där han i ett stort boningshus med ordentliga ateljéutrymmen arbetade som fotograf till omkring 1920. Han blev som en av 26 bygdefotografer i trakten runt Lima socken, postumt uppmärksammad vida utanför Sverige i och med den stora utställningen... L.O Åkerman lärde sig med största sannolikhet fotografyrket i Stockholm hos den första hovfotografen Mathias Hansen. År 1880 återkom Åkerman till fädernegården i Biskopsbyn, där han lät bygga en mindre ateljé. Som gift flyttade han 1885 till byn Husom där han i ett stort boningshus med ordentliga ateljéutrymmen arbetade som fotograf till omkring 1920. Han blev som en av 26 bygdefotografer i trakten runt Lima socken, postumt uppmärksammad vida utanför Sverige i och med den stora utställningen 'Lima bortom Mannaminne'. där Södertäljefotografen Sven Johansson hade kopierat upp delar av de 3000 foton han sedan slutet på 1950-talet samlat in från sin hembygd. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/06/2020 07:44:43
04/07/2020 03:15:19
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/530cc4cc-5d12-4138-ae9e-bbe29c10cffb | RDF/XML | JSON-LD
Name
Åkerman Olsson, Lars
Swedish

First name
Lars
Swedish

Last name
Åkerman Olsson
Swedish

Alternative name
Åkerman L O
Swedish

Description
L.O Åkerman lärde sig med största sannolikhet fotografyrket i Stockholm hos den första hovfotografen Mathias Hansen. År 1880 återkom Åkerman till fädernegården i Biskopsbyn, där han lät bygga en mindre ateljé. Som gift flyttade han 1885 till byn Husom där han i ett stort boningshus med ordentliga ateljéutrymmen arbetade som fotograf till omkring 1920. Han blev som en av 26 bygdefotografer i trakten runt Lima socken, postumt uppmärksammad vida utanför Sverige i och med den stora utställningen 'Lima bortom Mannaminne'. där Södertäljefotografen Sven Johansson hade kopierat upp delar av de 3000 foton han sedan slutet på 1950-talet samlat in från sin hembygd.
Swedish

Birth
1861 Lima församling

-Time
1861
-Place reference
Lima församling
--Place (text)
Lima församling
Swedish
Death
1935

-Time
1935
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

L-O Åkerman (1861-1935) är en av tjugosex bygdefotografer i trakten runt Lima socken, vars bilder postumt blev kända vida utanför Sverige i och med den stora utställningen 'Lima bortom Mannaminne'. Södertäljefotografen Sven Johansson hade kopierat upp delar av de ca 3000 negativ av äldre fotografi (ca 1900-1938) som han sedan slutet på 1950-talet samlat in från sin hembygd. Så här skriver Sven Johansson själv om Åkerman i boken "Lima bortom Mannaminne": "L.O Åkerman lärde sig fotografyrket i Stockholm med största sannolikhet hos den första hovfotgrafen Mathias Hansen. År 1880 återkom Åkerman till fädernegården i Biskopsbynn, där han lät bygga en mindre ateljé. Han gifte sig 1884 och flyttade året därpå till byn Husom där han i ett stort boningshus med ordentliga ateljéutrymmen arbetade som fotograf till omkring 1920. I övrigt saknar vi av olika anledningar -de flesta data om denne skicklige fotograf".

Gift med Martina Jansdotter (f. 1854)

Sven Johnssons arkiv med Limasamlingens 3000 fotografier är sedan 1996 en del i Nordiska museets bildarkiv.

Swedish

Occupation
Photographer Dalarnas län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Dalarnas län
--Place (text)
Dalarnas län
Swedish
Photographer Husom, Husom, Lima församling

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Husom, Husom, Lima församling
--Place (text)
Husom, Husom, Lima församling
Swedish
Has works/objects at
Sven Johanssons arkiv, Limasamlingen

-Organization/collection
-Set
Sven Johanssons arkiv, Limasamlingen
--Description
Sven Johanssons arkiv, Limasamlingen
Swedish
Reference
Sveriges befolkning 1890. (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Lima bortom mannaminne. 1977. (ISBN 91-29-50231-4)
Swedish
NFR
5378

-Id
5378
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593894

-Id
021035593894
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish