Aarstrand, Johanna (1880 - 1915) [no]

Aarstrand, Johanna (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 12:59:57
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/5258fa3f-24ff-4292-a3f5-98ddf715a96f | RDF/XML | JSON-LD
Name
Aarstrand, Johanna
Norwegian bokmål

First name
Johanna
Norwegian bokmål

Last name
Aarstrand
Norwegian bokmål

Alternative name
Årstrand, Johanna
Norwegian bokmål

Birth
1880

-Time
1880
Death
1915

-Time
1915
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Født i Visten. Datter av Andreas Johnsen Aa. og Bina Grønbech. I fotograflære i Kristiansund fra ca. 1904, sannsynligvis hos Olaf Simonnæs. Fra 1907 arbeidet hun hos fotograf Rasmussen i Tromsø, reiste rundt og fotograferte, bl.a. i Sjøvegan, på Sætermoen og Bleik i Vesterålen. Hun var meget på hjemstedet i Indre Visten (Aursletta) om sommeren, medbragte foruten kamera et komplett mørkerom, og tok en lang rekke bilder. Kameraet og endel plater (ca. 20 stk) fra ca. 1908 derfra er tatt vare på etter henne, og er nu kopiert av Jon Dag Fjordholm i Kongsvinger. De gir et inntrykk av dagliglivet på stedet, og omfatter bl.a. bilde av et kurvfletterkurs.

Virkested:
1907 ca-1915: Tromsø o. fl. st.
1904 ca-1915: Visten i Vevelstad

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Åsvang, Arnt O. Eldre fotografer på Helgeland. [1983]
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
3143

-Id
3143
-System
FR
DigitaltMuseum
021036009463

-Id
021036009463
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål