Rylander, Oscar (1866 - 1951) [sv]

Rylander, Oscar (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Oscar Rylander (1866-1951) arbetade i en ateljé i Uppsala och på andra platser i Sverige, men etablerade sig i Eksjö den 20 maj 1889. Han var verksam i Eksjö 1889-1920. Han hade också verksamhet i Kristianstad och i Jönköping. Filialer i Åhus och i Mariannelund. År 1896 utnämndes han till hovfotograf. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
27/04/2018 09:26:33
28/11/2020 05:21:51
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/518404a0-c5da-45c7-a531-0e1b14155a87 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Rylander, Oscar
Swedish

First name
Frans Oscar
Swedish

Last name
Rylander
Swedish

Alternative name
Oskar
Swedish

Description
Oscar Rylander (1866-1951) arbetade i en ateljé i Uppsala och på andra platser i Sverige, men etablerade sig i Eksjö den 20 maj 1889. Han var verksam i Eksjö 1889-1920. Han hade också verksamhet i Kristianstad och i Jönköping. Filialer i Åhus och i Mariannelund. År 1896 utnämndes han till hovfotograf.
Swedish

Birth
17/03/1866 Gränna, Jönköpings kommun, Jönköpings län

-Time
17/03/1866
-Place reference
Gränna, Jönköpings kommun, Jönköpings län
--Place (text)
Gränna, Jönköpings kommun, Jönköpings län
Swedish
Death
02/07/1951 Guldsmeden 1, Eksjö, Eksjö kommun, Jönköpings län, Småland

-Time
02/07/1951
-Place reference
Guldsmeden 1, Eksjö, Eksjö kommun, Jönköpings län, Småland
--Place (text)
Guldsmeden 1, Eksjö, Eksjö kommun, Jönköpings län, Småland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Oscar Rylander (1866-1951) arbetade i en ateljé i Uppsala och på andra platser i Sverige, men etablerade sig i Eksjö den 20 maj 1889. År 1896 utnämndes han till hovfotograf. Samma år öppnade han en fotografisk verksamhet i Kristianstad, men år 1907 lämnade han över den, eftersom en ateljé öppnades i Jönköping. Rylanders verksamhet skulle senare endast finnas i Eksjö, där han var verksam 1889-1920. Han efterträddes av Josef Rydberg.

Swedish

Related to
Josef Rydberg efterträdde Oscar Rylander i dennes firma i Eksjö.

-Other actor
-Description
Josef Rydberg efterträdde Oscar Rylander i dennes firma i Eksjö.
Swedish
Occupation
Smålands husarers kaserner, Ränneslätt, Eksjö stad, Eksjö kommun, Jönköpings län, Småland. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Source
Smålands husarers kaserner, Ränneslätt, Eksjö stad, Eksjö kommun, Jönköpings län, Småland. Filial
Swedish
Photographer Mariannelund, Hässleby socken, Eksjö kommun, Jönköpings län, Småland. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Mariannelund, Hässleby socken, Eksjö kommun, Jönköpings län, Småland. Filial
--Place (text)
Mariannelund, Hässleby socken, Eksjö kommun, Jönköpings län, Småland. Filial
Swedish
Photographer Åhus, Kristianstads kommun, Skåne län, Skåne. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Åhus, Kristianstads kommun, Skåne län, Skåne. Filial
--Place (text)
Åhus, Kristianstads kommun, Skåne län, Skåne. Filial
Swedish
Photographer Östra Storgatan, Jönköping, Jönköpings kommun, Jönköpings län, Småland
Etablerad den 1 april 1903, innehavare Erik Eriksson, född den 4 december 1875. Verksamheten fanns kvar 1915.

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Östra Storgatan, Jönköping, Jönköpings kommun, Jönköpings län, Småland

--Place (text)
Östra Storgatan, Jönköping, Jönköpings kommun, Jönköpings län, Småland
Swedish
-Description
Etablerad den 1 april 1903, innehavare Erik Eriksson, född den 4 december 1875. Verksamheten fanns kvar 1915.
Swedish
Photographer 1889 1920 Eksjö stad, Eksjö kommun, Jönköpings län, Småland

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1889 1920

--Earliest time
1889
--Latest time
1920
-Place reference
Eksjö stad, Eksjö kommun, Jönköpings län, Småland
--Place (text)
Eksjö stad, Eksjö kommun, Jönköpings län, Småland
Swedish
Photographer 1896 1907 Östra Storgatan 70, Kristianstad, Kristianstads kommun, Skåne län, Skåne

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1896 1907

--Earliest time
1896
--Latest time
1907
-Place reference
Östra Storgatan 70, Kristianstad, Kristianstads kommun, Skåne län, Skåne
--Place (text)
Östra Storgatan 70, Kristianstad, Kristianstads kommun, Skåne län, Skåne
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Swedish
-Organization/collection
Reference
Förteckning över Sveriges fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Kungliga bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Svenska Fotografen, nr 63 mars, 1916
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
-Text
Eksjö kommun / Kultur & Fritid / Samlingar / Foto
Swedish
NFR
4482

-Id
4482
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593482

-Id
021035593482
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish