Andersson, Charlotte (1837 - 1910) [sv]

Andersson, Charlotte (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
30/11/2015 14:48:43
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/51475cf6-99b8-4e9d-a45b-2f18e7f5211e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Andersson, Charlotte
Swedish

First name
Charlotte
Swedish

Last name
Andersson
Swedish

Alternative name
Andersson, Charlotta
Swedish

Birth
24/07/1837 , , Bro kommun, Värmlands län [sv]
Sveriges dödbok 1901-2013

-Time
24/07/1837
-Place reference
, , Bro kommun, Värmlands län [sv]

--Place (text)
Bro kommun, Värmlands län
Swedish
-Source
Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish
Death
24/07/1910
Sveriges Dödbok 1901-2013

-Time
24/07/1910
-Source
Sveriges Dödbok 1901-2013
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Skriven i Stockholm ..1878-1910, som f.d. fotograf 1900.

Swedish

Occupation
Photographer 1889 1900 , , Hamngatan 17, Stockholms kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1889 1900

--Earliest time
1889
--Latest time
1900
-Place reference
, , Hamngatan 17, Stockholms kommun [sv]
--Place (text)
Hamngatan 17, Stockholms kommun
Swedish
Residence
, , Stockholms län [sv]

-Place reference
, , Stockholms län [sv]
--Place (text)
Stockholms län
Swedish
, , Malmskillnadsgatan 3 A B; Hamngatan 17 , Stockholms stad [sv] 1878 1880

-Place reference
, , Malmskillnadsgatan 3 A B; Hamngatan 17 , Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Malmskillnadsgatan 3 A B; Hamngatan 17 , Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1878 1880
--Earliest time
1878
--Latest time
1880
, , Norra Smedjegatan 27; Malmskillnadsgatan 30 , Stockholms stad [sv] 1880 1883

-Place reference
, , Norra Smedjegatan 27; Malmskillnadsgatan 30 , Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Norra Smedjegatan 27; Malmskillnadsgatan 30 , Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1880 1883
--Earliest time
1880
--Latest time
1883
, , Klarabergsgatan 35; Klara Norra Kyrkogata 2, Stockholms stad [sv] 1883 1888

-Place reference
, , Klarabergsgatan 35; Klara Norra Kyrkogata 2, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Klarabergsgatan 35; Klara Norra Kyrkogata 2, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1883 1888
--Earliest time
1883
--Latest time
1888
, , Malmskillnadsgatan 3 A B; Hamngatan 17 , Stockholms stad [sv] 1887 1910

-Place reference
, , Malmskillnadsgatan 3 A B; Hamngatan 17 , Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Malmskillnadsgatan 3 A B; Hamngatan 17 , Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1887 1910
--Earliest time
1887
--Latest time
1910
Reference
Annan källa (Huvudkälla)
Swedish

SAK och Rotemansarkivet. Rotemansregistret, ÖÄ, Stockholms stadsarkiv
Swedish

Sveriges befolkning 1890. (Annan hänvisning)
Swedish

NFR
4966

-Id
4966
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591460

-Id
021035591460
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Fotografen finns representerad i Kungl. bibliotekets porträttfotografregister.Enligt Bernhard Johanssons register: Stockholm Hamngatan 17 foto från omkr. 1890.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish