Körner (Lessing), Brunhild (1906 - 1991) [sv]

Other languages: Körner (Lessing), Brunhild (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Brunhild Körner (född Lessing), född 1906, död 1991. Dotter till Ferdinand Lessing. [sv]
Life role
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
19/03/2024 21:28:55
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/5011a273-8e49-48ca-be25-c15fb6c0cff0 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Körner (Lessing), Brunhild
Swedish

First name
Brunhild
Swedish

Last name
Lessing
Swedish

Alternative name
Lessing, Brunhild, Hilla Lessing
Swedish

Title
etnolog

-Title
etnolog
Swedish
författare

-Title
författare
Swedish
Description
Brunhild Körner (född Lessing), född 1906, död 1991. Dotter till Ferdinand Lessing.
Swedish

Birth
1906

-Time
1906
Death
1991

-Time
1991
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

Norwegian nynorsk
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Biography

Brunhild Körner (född Lessing), född 1906, död 1991. Dotter till Ferdinand Lessing.

Swedish

Carlotta-SMVK
1013897

-Id
1013897
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461617
-Id
021037461617
-System
DigitaltMuseum