Tillander, Jenny (1869 - 1968) [sv]

Tillander, Jenny (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Jenny Tillander var verksam som fotograf i Alvesta och Grännaforsa i Småland. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
02/09/2015 10:57:08
25/06/2022 02:17:20
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/4fddd8b9-0cd9-413a-b867-774f38713412 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Tillander, Jenny
Swedish

First name
Jenny
Swedish

Middle name
Mathilda
Swedish

Last name
Tillander
Swedish

Other name
Carlberg, Jenny

-Name
Carlberg, Jenny
Swedish
Description
Jenny Tillander var verksam som fotograf i Alvesta och Grännaforsa i Småland.
Swedish

Birth
02/01/1869 , , Moheda, Alvesta kommun, Kronobergs län [sv]

-Time
02/01/1869
-Place reference
, , Moheda, Alvesta kommun, Kronobergs län [sv]
--Place (text)
Moheda, Alvesta kommun, Kronobergs län
Swedish
Death
13/11/1968 , , Örgryte, Göteborgs kommun, Västra Götalands län [sv]

-Time
13/11/1968
-Place reference
, , Örgryte, Göteborgs kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Örgryte, Göteborgs kommun, Västra Götalands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Jenny Tillander var född i Moheda i Småland, där hon etablerade fotofirma 1894. Firman hade en filial i Grännaforsa i Moheda socken. Jenny Tillander fotograferade porträtt, men också olika evenemang i trakten kring Moheda.

Swedish

Occupation
Photographer , , Grännaforsa, Moheda socken, Alvesta kommun, Kronobergs län. Filial [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Grännaforsa, Moheda socken, Alvesta kommun, Kronobergs län. Filial [sv]
--Place (text)
Grännaforsa, Moheda socken, Alvesta kommun, Kronobergs län. Filial
Swedish
Photographer 1894 , , Alvesta, Alvesta kommun, Kronobergs län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1894

--Earliest time
1894
-Place reference
, , Alvesta, Alvesta kommun, Kronobergs län [sv]
--Place (text)
Alvesta, Alvesta kommun, Kronobergs län
Swedish
Residence
, , Örgryte, Göteborgs kommun, Västra Götalands län [sv]

-Place reference
, , Örgryte, Göteborgs kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Örgryte, Göteborgs kommun, Västra Götalands län
Swedish
Reference
Förteckning över svenska fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Järnvägen i Alvesta 150 år 1 september 2013. Bildkatalog av Christer Nielsen
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

NFR
4872

-Id
4872
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035816564

-Id
021035816564
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish