Sandgren, Gunhild (1884 - 1952) [sv]

Other languages: Sandgren, Gunhild (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Gunhild Sandgren (1884-1952) var verksam fotograf i Landskrona åren 1916–1952. Ateljé på Slottsgatan 8 fram till 1926, därefter på Östergatan 5, Odd Fellowhuset (1927), Järnvägsgatan 7A (1945, 1950). Uppgifterna kommer från Landskrona museum.

Sandgren medverkade som fotograf i Statens institut för rasbiologis dokumentation av "svenska folktyper" under 1920-talet. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
Last changed
19/03/2024 21:59:26
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/4d7a0e36-ed12-4b71-9b04-5df195abbb89 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Sandgren, Gunhild
Swedish

First name
Anna Gunhild Aurora
Swedish

Last name
Sandgren
Swedish

Other name
Andreasson, Anna Gunhild Aurora [sv] -

-Name
Andreasson, Anna Gunhild Aurora
Swedish

-Specified
Namn som gift
Swedish
Description
Gunhild Sandgren (1884-1952) var verksam fotograf i Landskrona åren 1916–1952. Ateljé på Slottsgatan 8 fram till 1926, därefter på Östergatan 5, Odd Fellowhuset (1927), Järnvägsgatan 7A (1945, 1950). Uppgifterna kommer från Landskrona museum.

Sandgren medverkade som fotograf i Statens institut för rasbiologis dokumentation av "svenska folktyper" under 1920-talet.
Swedish

Birth
25/03/1884 Mönsterås (Stad) [sv], , Mönsterås kommun, Kalmar län, Småland [sv],

-Time
25/03/1884
-Place reference
Mönsterås (Stad) [sv], , Mönsterås kommun, Kalmar län, Småland [sv],
--Place
--Place (text)
Mönsterås kommun, Kalmar län, Småland
Swedish
Death
03/02/1952 Landskrona (Stad) [sv], , Bäckasinen 3, Landskrona kommun, Skåne län, Skåne [sv],

-Time
03/02/1952
-Place reference
Landskrona (Stad) [sv], , Bäckasinen 3, Landskrona kommun, Skåne län, Skåne [sv],
--Place
--Place (text)
Bäckasinen 3, Landskrona kommun, Skåne län, Skåne
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk
Biography

Gunhild Sandgren (1884-1952) var verksam fotograf i Landskrona åren 1916–1952. Ateljé på Slottsgatan 8 fram till 1926, därefter på Östergatan 5, Odd Fellowhuset (1927), Järnvägsgatan 7A (1945, 1950). Uppgifterna kommer från Landskrona museum.

Sandgren medverkade som fotograf i Statens institut för rasbiologis dokumentation av "svenska folktyper" under 1920-talet.

Swedish

Residence
-Place reference
--Place
-Timespan
1916
--Earliest time
1916
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

DigitaltMuseum
021038437786
-Id
021038437786
-System
DigitaltMuseum