Wilcomb, Charles P. (1865 - 1915) [sv]

Wilcomb, Charles P. (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Charles P. Wilcomb, född 1865, grundade the Oakland Museum of California och var även verksam vid the Memorial Museum (numera M. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:56:26
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/483ccf4f-d5af-4b3f-83a9-9f7aff7c3068 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Wilcomb, Charles P.
Swedish

First name
C.P. Charles
Swedish

Last name
Wilcomb
Swedish

Alternative name
C.P. Wilcomb, Charles Wilcomb
Swedish

Description
Charles P. Wilcomb, född 1865, grundade the Oakland Museum of California och var även verksam vid the Memorial Museum (numera M.
Swedish

Birth
1865

-Time
1865
Death
1915

-Time
1915
Biography

Charles P. Wilcomb, född 1865, grundade the Oakland Museum of California och var även verksam vid the Memorial Museum (numera M.H. de Young Museum), Golden Gate Park, San Francisco. Han genomförde flera resor under 1908-1915 i norra Kalifornien och British Colombia och samlade föremål och dokumenterade ursprungsbefolkningen i dessa områden. Oakland Public Museum blev så småningom the Oakland Museum of California. Större delen av the Oakland Museum of Californias etnografiska samlingar har samlats in av Wilcomb. Han dog 1915.

Swedish

Activity
British Columbia

-Place reference
British Columbia
--Place (text)
British Columbia
Swedish
Kalifornien

-Place reference
Kalifornien
--Place (text)
Kalifornien
Swedish
USA

-Place reference
USA
--Place (text)
USA
Swedish
Carlotta-SMVK
1064745

-Id
1064745
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037462350
-Id
021037462350
-System
DigitaltMuseum