Nilson, Johan Adolf (1861 - 1961) [sv]

Nilson, Johan Adolf (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Johan Adolf Nilsson (1861-1961) var främst verksam som fotograf i Blekinge, där han etablerade sin fotofirma J. A. Nilson i Sölvesborg den 1 april 1895. Han hade filialer i Mjällby, Elmhult och Jämshög. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
08/02/2018 09:18:05
17/10/2020 04:00:53
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/4568a8c2-c84c-4390-b87f-0e0b5d8fa530 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Nilson, Johan Adolf
Swedish

First name
Johan Adolf
Swedish

Last name
Nilson
Swedish

Alternative name
Nilson, J. A.
Swedish

Nilsson, Johan Adolf
Swedish

Description
Johan Adolf Nilsson (1861-1961) var främst verksam som fotograf i Blekinge, där han etablerade sin fotofirma J. A. Nilson i Sölvesborg den 1 april 1895. Han hade filialer i Mjällby, Elmhult och Jämshög.
Swedish

Birth
18/03/1861 Sölvesborgs stadsförsamling, Sölvesborgs kommun, Blekinge län

-Time
18/03/1861
-Place reference
Sölvesborgs stadsförsamling, Sölvesborgs kommun, Blekinge län
--Place (text)
Sölvesborgs stadsförsamling, Sölvesborgs kommun, Blekinge län
Swedish
Death
31/03/1961 Stortorget 2, Sölvesborgs stadsförsamling, Sölvesborgs kommun, Blekinge län

-Time
31/03/1961
-Place reference
Stortorget 2, Sölvesborgs stadsförsamling, Sölvesborgs kommun, Blekinge län
--Place (text)
Stortorget 2, Sölvesborgs stadsförsamling, Sölvesborgs kommun, Blekinge län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Johan Adolf Nilsson (1861-1961) var främst verksam som fotograf i Blekinge, där han etablerade sin fotofirma J. A. Nilson i Sölvesborg den 1 april 1895. Han hade filialer i Mjällby och Jämshög.

Swedish

Occupation
Photographer Sölvesborg, Sölvesborgs kommun, Blekinge län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Sölvesborg, Sölvesborgs kommun, Blekinge län
--Place (text)
Sölvesborg, Sölvesborgs kommun, Blekinge län
Swedish
Photographer Mjällby, Mjällby socken, Sölvesborgs kommun, Blekinge län. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Mjällby, Mjällby socken, Sölvesborgs kommun, Blekinge län. Filial
--Place (text)
Mjällby, Mjällby socken, Sölvesborgs kommun, Blekinge län. Filial
Swedish
Photographer Jämshög, Jämshögs socken, Olofströms kommun, Blekinge län. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Jämshög, Jämshögs socken, Olofströms kommun, Blekinge län. Filial
--Place (text)
Jämshög, Jämshögs socken, Olofströms kommun, Blekinge län. Filial
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Swedish
-Organization/collection
Reference
Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer
Swedish
-Text
Speglingar : tidigt foto i Blekinge / [redaktionskommitté: Jonas Eckerbom ... ; skribenter: Janne Charlesen ...] Karlskrona : Blekinge museum ; 2012, serie: Blekingeboken.
Swedish
NFR
4455

-Id
4455
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593242

-Id
021035593242
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Fotografen finns representerad i Kungl. bibliotekets porträttfotografregister.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish