Bendixen, Bernhard (1810 - 1877) [sv]

Bendixen, Bernhard (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/06/2020 07:44:53
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/45264e9a-522d-4bd1-960c-b9012cb21133 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bendixen, Bernhard
Swedish

First name
Bernhard
Swedish

Last name
Bendixen
Swedish

Alternative name
Bendixen, Bernhard Axel
Swedish

Birth
10/05/1810 , , Köpenhamn, Danmark [sv]

-Time
10/05/1810
-Place reference
, , Köpenhamn, Danmark [sv]
--Place (text)
Köpenhamn, Danmark
Swedish
Death
24/05/1877 , , Hamburg, Tyskland [sv]

-Time
24/05/1877
-Place reference
, , Hamburg, Tyskland [sv]
--Place (text)
Hamburg, Tyskland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

Dansk målare, daguerrotypist och fotograf. Gift med Jenny Stade.

1810 Född

1851 Gjorde resa till Stockholm och Göteborg

1851 Annonserade i GHT tillsammans med Adolf Meyer om fotografiska porträtt

1877 Död

Swedish

Occupation
Photographer , , Trädgårdsföreningens lokaler, Göteborgs kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Trädgårdsföreningens lokaler, Göteborgs kommun [sv]
--Place (text)
Trädgårdsföreningens lokaler, Göteborgs kommun
Swedish
Reference
Tryckt litteratur: Göteborgs fotografer (1999) (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Göteborgs fotografer. Ateljéer och yrkesmän 1840-1. 1999. (Publikation; ISBN 91-630-7742-6)
Swedish
NFR
5276

-Id
5276
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591631

-Id
021035591631
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish