Zetterling, Augusta (1840 - 1898) [sv]

Zetterling, Augusta (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/06/2020 07:45:02
26/09/2020 10:33:42
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/45217591-6140-4994-8a5d-0fb555e912b7 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Zetterling, Augusta
Swedish

First name
Augusta
Swedish

Last name
Zetterling
Swedish

Alternative name
Böhme, Anna Sofia Augusta
Swedish

Birth
09/01/1840 Jacobs församling, Stockholms stad

-Time
09/01/1840
-Place reference
Jacobs församling, Stockholms stad
--Place (text)
Jacobs församling, Stockholms stad
Swedish
Death
29/03/1898 Klara församling, Stockholms stad

-Time
29/03/1898
-Place reference
Klara församling, Stockholms stad
--Place (text)
Klara församling, Stockholms stad
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Som barn inflyttad till Åtvidaberg från Stockholm, etablerade sig Augusta Zetterling som fotograf i orten 1866. Hon var då sedan åtta år gift med gruvinspektören Oskar Viktor Zetterling. Var eller hos vem hon gått i lära är höljt i dunkel, men hon tycks ha haft en framgångsrik verksamhet.

År 1873 flyttade paret till Smedjebacken i Kopparbergs län. Hon drev sedermera fotoateljé i Stockholm.

Swedish

Occupation
Photographer Östergötlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Östergötlands län
--Place (text)
Östergötlands län
Swedish
Photographer 1866 1873 Åtvidaberg, Östergötlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1866 1873

--Earliest time
1866
--Latest time
1873
-Place reference
Åtvidaberg, Östergötlands län
--Place (text)
Åtvidaberg, Östergötlands län
Swedish
Residence
Åtvidaberg, Östergötlands län 1854 1873

-Place reference
Åtvidaberg, Östergötlands län

--Place (text)
Åtvidaberg, Östergötlands län
Swedish
-Timespan
1854 1873
--Earliest time
1854
--Latest time
1873
Has works/objects at
Enskilda arkiv (1866 - 1873)
Museets samling av Zetterlings fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
http://www.ostergotlansdsmuseum.se

-Organization/collection
-Set
Enskilda arkiv (1866 - 1873)
Museets samling av Zetterlings fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
http://www.ostergotlansdsmuseum.se
--Description
Enskilda arkiv (1866 - 1873)
Museets samling av Zetterlings fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
Swedish

Reference
Bouppteckningsregister, Stockholm. (Huvudkälla)
Swedish

Kyrkoarkiv över Åtvid, Jacob och Klara församlingar.
Swedish

NFR
7221

-Id
7221
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593850

-Id
021035593850
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Länk till biografi om Augusta Zetterling på Kulturarv Östergötlands hemsida:


<a href='http://www.kulturarvostergotland.se/Article.aspx?m=332518&a=541264' target='_blank'>//Augusta Zetterling</a>
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish