Pumphuset [sv]

Pumphuset (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Last changed
22/11/2018 16:09:20
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/42d2fe23-8d32-434c-a2d1-68d3abbad0b2 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Pumphuset
Swedish

Alternative name
Gamla pumphuset
Swedish

Other name
384 Fortifikationsverket. Byggnads- och infraregister.

-Name
384
Swedish

-Source
Fortifikationsverket. Byggnads- och infraregister.
Swedish
-Place
Geodata
56.15328, 15.58213, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.15328
-Longitude (Easting)
15.58213
Is part of
Reference
Norberg, Erik (red.), Karlskronavarvets historia. D. 2, 1866-1992, Karlskronavarvet (Karlskrona, 1993), s. 221.
Swedish

-Text
Riksantikvarieämbetet. Bebyggelseregistret, Pumphus. Hämtad 2018-11-14.
Swedish