Hesse, Johan Oskar Hjalmar (1844 - 1934) [sv]

Hesse, Johan Oskar Hjalmar (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Hjalmar Jansson Hesse (1844-1934) etablerade fotograffirma i Gävle 1871. Han var verksam i Uppsala runt 1900. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
10/12/2019 14:39:12
06/03/2021 04:33:36
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/413058dc-5517-4b88-82ce-8e9d8f938480 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Hesse, Johan Oskar Hjalmar
Swedish

First name
Johan Oskar Hjalmar
Swedish

Middle name
Jansson
Swedish

Last name
Hesse
Swedish

Alternative name
Hesse, Johan Oskar Hjalmar Jansson
Swedish

Description
Hjalmar Jansson Hesse (1844-1934) etablerade fotograffirma i Gävle 1871. Han var verksam i Uppsala runt 1900.
Swedish

Birth
23/06/1844 , , Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]

-Time
23/06/1844
-Place reference
, , Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]
--Place (text)
Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Death
07/02/1934 Gävle Heliga Trefaldighets församling (Församling) [sv], , Sälen 1/III, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]

-Time
07/02/1934
-Place reference
Gävle Heliga Trefaldighets församling (Församling) [sv], , Sälen 1/III, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]
--Place (text)
Sälen 1/III, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Hjalmar Jansson Hesse (1844-1934) etablerade fotograffirma i Gävle 1871. Han var verksam i Uppsala runt 1900. Arbetat hos Gösta Florman i Karlstad. Kallade sig Hesse från omkring 1898.

Swedish

-Other actor
Occupation
Photographer , , Brynäsgatan 29, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Brynäsgatan 29, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]
--Place (text)
Brynäsgatan 29, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
Swedish
Photographer , , Drottninggatan 23 (tomt No 36), Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Drottninggatan 23 (tomt No 36), Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]
--Place (text)
Drottninggatan 23 (tomt No 36), Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
Swedish
Photographer , , Drottninggatan 26, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Drottninggatan 26, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]
--Place (text)
Drottninggatan 26, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
Swedish
Photographer , , Nygatan 26, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Nygatan 26, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]
--Place (text)
Nygatan 26, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
Swedish
Photographer , , Rådhusesplanaden 10, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Rådhusesplanaden 10, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]
--Place (text)
Rådhusesplanaden 10, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
Swedish
Photographer , , Söderhamns kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Söderhamns kommun [sv]
--Place (text)
Söderhamns kommun
Swedish
Photographer , , Västernorrlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Västernorrlands län [sv]
--Place (text)
Västernorrlands län
Swedish
Photographer , , Sjögatan, Sundsvalls kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Sjögatan, Sundsvalls kommun [sv]
--Place (text)
Sjögatan, Sundsvalls kommun
Swedish
Photographer , , Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland [sv]
Verksam runt 1900

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland [sv]

--Place (text)
Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
Swedish
-Description
Verksam runt 1900
Swedish
Residence
, , Gävleborgs län [sv]

-Place reference
, , Gävleborgs län [sv]
--Place (text)
Gävleborgs län
Swedish
, , Gävle kommun [sv]

-Place reference
, , Gävle kommun [sv]
--Place (text)
Gävle kommun
Swedish
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Sveriges befolkning 1890
Swedish

Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

NFR
4595

-Id
4595
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035592699

-Id
021035592699
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografier från Gävle och Sundsvall från perioden 1870-1890 identifierade.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish