Tillverkningskammaren [sv]

Tillverkningskammaren (swedish)

Karlskrona - Byggnader (Statens maritima och transporthistoriska museer) [sv]

Dataset owner
Last changed
30/11/2018 09:55:56
22/01/2022 09:52:52
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/3d782581-4e95-4f2b-beb8-4e593a77dedb | RDF/XML | JSON-LD | GeoJSON
Name
Tillverkningskammaren
Swedish

Alternative name
Tvättrum
Swedish

Other name
343 [sv] -

-Name
343
Swedish

-Source
Fortifikationsverket.
Swedish
History

Under början av 1800-talet förlängdes den västra längan på Pjäsverkstaden mot norr. Denna del fungerade som tillverkningskammaren.

Swedish

Located at
Trossø (øy (T.ISL)) [no], ,

-Place
Norwegian bokmål

Geodata
56.15689, 15.58706, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.15689
-Longitude (Easting)
15.58706
Is part of