Arfwedson, Anders (1736 - 1809) [sv]

Arfwedson, Anders (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Anders Arfwedson, född 1736, död 1809, direktör för Ostindiska kompaniet. Han var superkargör för Ostindiska kompaniet med placering i Kanton 1770-77. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
19/01/2018 16:08:03
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/3cd68edc-1211-4fed-aac4-f7b24c88fd3d | RDF/XML | JSON-LD
Name
Arfwedson, Anders
Swedish

First name
Anders
Swedish

Last name
Arfwedson
Swedish

Alternative name
Arfvidson, Anders, Arvidson, Arvidsson
Swedish

Title
direktör

-Title
direktör
Swedish
Description
Anders Arfwedson, född 1736, död 1809, direktör för Ostindiska kompaniet. Han var superkargör för Ostindiska kompaniet med placering i Kanton 1770-77.
Swedish

Birth
1736

-Time
1736
Death
1809

-Time
1809
Biography

Anders Arfwedson, född 1736, död 1809, direktör för Ostindiska kompaniet. Han var superkargör för Ostindiska kompaniet med placering i Kanton 1770-77. Därefter blev han direktör 1786-1806. (http://blog.zaramis.se/2011/09/04/arfwedsson-skeppsbroadel-och-grosshandlare/, 2011-09-04) År 1783 köpte han Hedensö, ett gods i Näshulta socken, Södermanland. Han uppförde huvudbyggnaden av timmer 1806-08. (Nordisk familjebok, Uggleupplagan. 11. Harrisburg - Hypereides, s. 191) Son till Abraham Arfwedson (1698-1779) och Maria Elisabet Pauli (född 1715), bror till Carl Christopher (1735-1826), Charlotte (1741-1801), Jacob (1743-1812) och Catharina (1737-93). Anders Arfwedson har skänkt en samling kinesiska musikinstrument, 6 sept. 1786. = K.K. Arfvedson? Se Nord. Familjebok.

Swedish

Activity
Kina

-Place reference
Kina
--Place (text)
Kina
Swedish
Carlotta-SMVK
1014943

-Id
1014943
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037460901
-Id
021037460901
-System
DigitaltMuseum