Description
Gustaf Flood, pastor, missionär. Har för pingstvännerna bedrivit missionsverksamhet i Santa Cruz de la Sierra, Bolivia, senare vid Rio Pilcomayo, gränsen mellan Argentina och Bolivia. Boende i Siljansnäs samt i Pålsboda (1936) Troligtvis frikyrklig missionär i Villa Montes på 1920-talet. (US och IS) [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
03/02/2018 14:18:00
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/3acf48f8-c138-4221-b81b-31489b091bfb | RDF/XML | JSON-LD
Name
Flood, Gustaf
Swedish

First name
Gustaf
Swedish

Last name
Flood
Swedish

Alternative name
Flood, Gustav, Gustav Flood
Swedish

Title
missionär

-Title
missionär
Swedish
Description
Gustaf Flood, pastor, missionär. Har för pingstvännerna bedrivit missionsverksamhet i Santa Cruz de la Sierra, Bolivia, senare vid Rio Pilcomayo, gränsen mellan Argentina och Bolivia. Boende i Siljansnäs samt i Pålsboda (1936) Troligtvis frikyrklig missionär i Villa Montes på 1920-talet. (US och IS)
Swedish

Birth
1895

-Time
1895
Biography

Gustaf Flood, pastor, missionär. Har för pingstvännerna bedrivit missionsverksamhet i Santa Cruz de la Sierra, Bolivia, senare vid Rio Pilcomayo, gränsen mellan Argentina och Bolivia. Boende i Siljansnäs samt i Pålsboda (1936) Troligtvis frikyrklig missionär i Villa Montes på 1920-talet. (US och IS)

Swedish

Carlotta-SMVK
1021417

-Id
1021417
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461244
-Id
021037461244
-System
DigitaltMuseum