Saltkokningshuset [sv]

Saltkokningshuset (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Description
Enklare träbyggnad med snickarglädje i schweizerstil. Byggnaden ägs idag av en samfällighetsförening. [sv]
Last changed
22/11/2018 16:09:20
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/3a67ef15-e2b0-49e1-ad41-ba50b4ab2057 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Saltkokningshuset
Swedish

Alternative name
Saltkoknings- och saltmagasinet
Swedish

Description
Enklare träbyggnad med snickarglädje i schweizerstil. Byggnaden ägs idag av en samfällighetsförening.
Swedish

History

Byggnaden uppfördes någon gång mellan 1820-1847.

Saltet kokades i saltkokningshuset, användes för konservering av råvaror i lakegodsmagasinet och förvarades sedan i Kungshallsmagasinet. 1878 genomgicks en ombyggnation och nya paneler sattes upp för att byggnaden bättre skulle gå ihop med den ornerade Lotsstugan bredvid.

Byggnaden blev byggnadsminnesförklarad 1992.

Swedish

Located at
Stumholmen (ö (T.ISL)) [sv] Bastionsgatan 19B

-Place
-Specified
Bastionsgatan 19B
Swedish
Geodata
56.15888, 15.59971, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.15888
-Longitude (Easting)
15.59971
-Text
Riksantikvarieämbetet. Bebyggelseregistret, Saltkokningshuset. Hä,tad 2018-10-26.
Swedish
-Text
Länsstyrelsen Blekinge. Saltkokningshuset. Hämtad 2018-10-26.
Swedish