Michelet, Christian Fredrik (1873 - 1924) [no]

Michelet, Christian Fredrik (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk forstkandidat som arbeidet som gruveingeniør i Kongo en gang etter 1905. [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
31/10/2020 11:07:25
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/3a5f2678-ac2e-4f98-b953-bcd5e6b7e2e8 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Michelet, Christian Fredrik
Norwegian bokmål

Alternative name
Kristian Fredrik
Norwegian bokmål

Title
Forstkandidat, gruveingeniør

-Title
Forstkandidat, gruveingeniør
Norwegian bokmål
Description
Norsk forstkandidat som arbeidet som gruveingeniør i Kongo en gang etter 1905.
Norwegian bokmål

Birth
27/06/1873 Berg (Befolket sted) [no], ,

-Time
27/06/1873
-Place reference
Berg (Befolket sted) [no], ,
--Place
Norwegian bokmål
Death
30/12/1924 Halden (By) [no], ,

-Time
30/12/1924
-Place reference
Halden (By) [no], ,
--Place
Norwegian bokmål
Life role
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk forstkandidat som arbeidet som gruveingeniør i Fristaten Kongo (EIC) en gang etter 1905. Det er ikke kjent hvor lenge han arbeidet i Kongo, men han har selv oppgitt arbeide i Belgisk Kongo, hvilket kan tyde på at han var der etter 1908. Han hadde flere utenlandsopphold, herunder i Danmark, Uganda og Australia. Michelet donerte en samling med 55 gjenstander til Universitetets Etnografiske Samling i Oslo. Databasene på Universitetets Kulturhistoriske Museum kan søkes på nett, men de har beklageligvis ikke lagt inn innsamlerne som søkeord. For sin gave til Etnografisk Museum ble han ridder av St. Olav.

Norwegian bokmål

Related to
-Other actor
-Specification
fra samme artiumskull
Norwegian bokmål

-Timespan
1891
--Earliest time
1891
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],
--Specified
Fristaten Kongo, Belgisk Kongo
Norwegian bokmål
Reference
Emigrantinstitutets arkiv, Utvandrarnas Hus, Växjö, Kongokonsulatetets Arkiv, 4, 14:5 1904-1906, Bunt 5. Skrivelser fra myndigheder og enkelte 1904-1906.
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus.
Norwegian bokmål

Håndskriftsamlingen, Nasjonalbiblioteket, Oslo. Ubeh. 152 Lundh, 7, Christopher Anker Bergh Lundh. 1 mappe med manuskripter. Ubehandlet samling (ad Otto G. Lundhs papirer)
Norwegian bokmål

Riksarkivet, Oslo Utenriksdepartementets Arkiv: Eeske 303; G9-C1-8/07; Michelet til Kjelland, 21. okt 1907.
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Ukjent, red. 1916. «Michelet, Christian Fredrik». I Studentene fra 1891: biografiske opplysninger samlet til 25-årsjubileet i 1916. Oslo: Grøndahl & Søn.
Norwegian bokmål

Ukjent, red. 1948. «Michelet, Christian Fredrik». I Studentene fra 1891: biografiske opplysninger samlet i anledning av 50-årsjubileet i 1941. Oslo: Rambeks trykkeri.
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Oppføring i Digitalarkivet
Norwegian bokmål
-Text
Om dødsfallet i Digitalarkivet
Norwegian bokmål
Norwegian bokmål

-Text
Oppføring i slektsbasen Geni
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038481589
-Id
021038481589
-System
DigitaltMuseum