Lundevall, Lina (1834 - 1930) [sv]

Other languages: Lundevall, Lina (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Lina Lundevall (1834-1930) var verksam som fotograf i Enköping med egen fotoateljé på Kyrkogatan 16, fram till april 1882. Den 1 april 1882 öppnade hon mode- och kortvaruaffär vid Stora torget i Enköping. [sv]
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
19/03/2024 21:53:28
18/05/2024 02:31:52
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/39a78c25-efa1-4e11-853d-9cd12881d45e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Lundevall, Lina
Swedish

First name
Karolina Johanna Eugenia
Swedish

Last name
Lundevall
Swedish

Alternative name
Lundewall, Lina
Swedish

Description
Lina Lundevall (1834-1930) var verksam som fotograf i Enköping med egen fotoateljé på Kyrkogatan 16, fram till april 1882. Den 1 april 1882 öppnade hon mode- och kortvaruaffär vid Stora torget i Enköping.
Swedish

Birth
12/08/1834 Enköpings församling (Församling) [sv], , Enköpings kommun, Uppsala län, Uppland [sv],

-Time
12/08/1834
-Place reference
Enköpings församling (Församling) [sv], , Enköpings kommun, Uppsala län, Uppland [sv],
--Place (text)
Enköpings kommun, Uppsala län, Uppland
Swedish
Death
09/10/1930 Enköpings församling (Församling) [sv], , Källroten kv Tranan (Västra området 7A), Enköpings kommun, Uppsala län, Uppland [sv],

-Time
09/10/1930
-Place reference
Enköpings församling (Församling) [sv], , Källroten kv Tranan (Västra området 7A), Enköpings kommun, Uppsala län, Uppland [sv],
--Place (text)
Källroten kv Tranan (Västra området 7A), Enköpings kommun, Uppsala län, Uppland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Lina Lundevall (1834-1930) var verksam som fotograf i Enköping med egen fotoateljé på Kyrkogatan 16, fram till april 1882. Den 1 april 1882 öppnade hon mode- och kortvaruaffär vid Stora torget i Enköping.
I Folkräkningar (Sveriges befolkning) 1910 står Karolina Lundevall skriven som rentier.

Swedish

Related agent
Anders Willmanson övertog 1882-04-18 Lina Lundevalls fotoateljé på Kyrkogatan 16.

-Other actor
-Description
Anders Willmanson övertog 1882-04-18 Lina Lundevalls fotoateljé på Kyrkogatan 16.
Swedish
Occupation
Photographer , , Kyrkogatan 16, Enköpings stad, Enköpings kommun, Uppsala län, Uppland [sv],
Fram till april 1882

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk

-Dating comment
Fram till april 1882
Swedish

-Place reference
, , Kyrkogatan 16, Enköpings stad, Enköpings kommun, Uppsala län, Uppland [sv],
--Place (text)
Kyrkogatan 16, Enköpings stad, Enköpings kommun, Uppsala län, Uppland
Swedish
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Enköpings-Posten, april 1882
Swedish

Riksarkivet / Sök i arkiven / Digitala forskarsalen / Person
Swedish

Sveriges Släktforskarförbund / Rötter / Porträttfynd
Swedish

Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

NFR
7488

-Id
7488
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593121

-Id
021035593121
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografi från Enköping från 1875 identifierat.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish