Bergstrand, Lars Waldemar (1900 - ?) [sv]

Bergstrand, Lars Waldemar (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Lars Waldemar Bergstrand, född 14 maj 1900, död 19??, direktör och civilingengjör, Bulolo Gold Dredging Ltd, G.P.O Box 4315, Sydney. [sv]
Life role
Dataset owner
Last changed
22/07/2022 15:33:27
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/3905fc57-08f8-4c76-8ee6-52020a368f7e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bergstrand, Lars Waldemar
Swedish

First name
Lars
Swedish

Middle name
Waldemar
Swedish

Last name
Bergstrand
Swedish

Other name
Bergstrand, Lars W.

-Name
Bergstrand, Lars W.
Swedish
Title
Civilingenjör

-Title
Civilingenjör
Swedish
Direktör

-Title
Direktör
Swedish
Description
Lars Waldemar Bergstrand, född 14 maj 1900, död 19??, direktör och civilingengjör, Bulolo Gold Dredging Ltd, G.P.O Box 4315, Sydney.
Swedish

Birth
14/05/1900

-Time
14/05/1900
Death
?

-Time
?
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Biography

Lars Waldemar Bergstrand, född 14 maj 1900, död 19??, direktör och civilingengjör, Bulolo Gold Dredging Ltd, G.P.O Box 4315, Sydney.
Son till kyrkoherde Gottfrid Waldemar Herman Bergstrand, Långared, och Amanda Regina Törnsten.
Lars W. Bergstrand, "göteborgare" (se Årstryck, Göteborgs etnografiska museum) vilket kan innebära att han även fick sin utbildning där. Han var gift med Nellie och var direktör för Bulolo Gold Dredging, Papua Nya Guinea, åtminstone på 1950-talet.

Swedish

Carlotta-SMVK
3247587
-Id
3247587
-System
Carlotta-SMVK