Bentson, Elias B. (1887 - 1968) [no]

Bentson, Elias B. (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 12:59:45
16/11/2019 01:52:41
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/37a99e03-ac89-4fb4-9739-9aefe88ddf0f | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bentson, Elias B.
Norwegian bokmål

First name
Elias B.
Norwegian bokmål

Last name
Bentson
Norwegian bokmål

Alternative name
Gald Bentson
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

lokalhistoriewiki.no

Birth
1887

-Time
1887
Death
1968

-Time
1968
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Født 30.01.1887. Sønn av Bent K. Gald og Eli Olsd. Jevnlid. Var i USA. 1906-12, lærte her fotografering og forandret navnet sitt fra Gald til Bentson. Begynte å fotografere på hjemstedet, sannsynligvis kort tid etter at han kom tilbake. Ca.80 glassnegativer etter ham er oppbevart hos Lars R. Lunde, Fotohistorisk arkiv, Hornindal.

Virkested:
1912 ca-1962: Gald, Nordfjord

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980

Bonge, Susanne: Upublisert materiale (SFFR)
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
205

-Id
205
-System
FR
DigitaltMuseum
021036005043

-Id
021036005043
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål