Nelson, Cecilia (1866 - 1939) [no]

Nelson, Cecilia (norwegian bokmål), Nelson, Cecilia (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/11/2022 13:35:29
26/11/2022 01:55:19
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/376b7ffe-dca9-4231-a5dd-abdaba87d9a2 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Nelson, Cecilia
Norwegian bokmål

Nelson, Cecilia
Swedish

First name
Cecilia
Norwegian bokmål

Cecilia
Swedish

Last name
Nelson
Norwegian bokmål

Nelson
Swedish

Other name
Nilsdotter, Cecilia Flicknamn

-Name
Nilsdotter, Cecilia
Swedish

-Specified
Flicknamn
Swedish
Nilsson, Cecilia Maiden name Flicknamn enligt Sveriges dödbok 1860-2017

-Name
Nilsson, Cecilia
Swedish

-Name type
English

Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk

-Specified
Flicknamn enligt Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish
Olsson, Cecilia Namn som gift

-Name
Olsson, Cecilia
Swedish

-Specified
Namn som gift
Swedish
Birth
06/10/1866 , , Södra Åkarps församling, Vellinge kommun, Skåne län, Skåne [sv]

-Time
06/10/1866
-Place reference
, , Södra Åkarps församling, Vellinge kommun, Skåne län, Skåne [sv]
--Place (text)
Södra Åkarps församling, Vellinge kommun, Skåne län, Skåne
Swedish
Death
04/04/1939 , , Kv Sardinen I, Limhamn, Malmö kommun, Skåne län, Skåne [sv]

-Time
04/04/1939
-Place reference
, , Kv Sardinen I, Limhamn, Malmö kommun, Skåne län, Skåne [sv]
--Place (text)
Kv Sardinen I, Limhamn, Malmö kommun, Skåne län, Skåne
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Cecilia Nelson (1866-1939) föddes 1866 i Åkarp som yngst av fem syskon. (Nelson var yrkesnamnet, flicknamnet var Nilsdotter eller NIlsson, och namnet som gift var Olsson.) Hennes syster Elna var fotograf och sannolikt var det hon som utbildade Cecilia. Även bror Per ägnade sig åt fotografiyrket av och till. Pappa änkeman flyttade med barnen till Malmö 1879. Cecilia öppnade 1890 en egen fotoateljé. Hon var inte den enda kvinnliga fotografen i stan; mellan 1860 - 1910 fanns i Malmö ett hundratal fotoateljéer och en fjärdedel av dessa ägdes av kvinnliga fotografer.
1894 gifte hon sig med fotografen Hans Olsson, bara ett av deras barn överlevde. Fotoateljén Cecilia Nelson låg på Södra Förstadsgatan 36 (sedan 1901 var maken formell ägare) och filialer fanns i Limhamn, Lomma och Östratorp.

1920 övertogs ateljén av fotografen Sigfrid Andersson och makarna Olsson flyttade till Limhamn där de öppnade en ny ateljé.

Cecilia Nelson var en av de bästa fotograferna i Malmö , hennes specialité var barn- och kvinnoporträtt. Hon var verksam som fotograf mellan 1888 - 1935 men mest fram till sekelskiftet, de sista åren fotograferade hon bara lite. Hon var en av det fåtal fotografer som förvaltade sina inkomster väl - hon dog i Malmö 1939 mycket välbeställd.

Swedish

Related to
Cecilia Nelson var efter avslutad skolgång elev hos Carl de Shàrengrad i Malmö.

-Other actor
-Description
Cecilia Nelson var efter avslutad skolgång elev hos Carl de Shàrengrad i Malmö.
Swedish
Occupation
Photographer , , Lomma kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Lomma kommun [sv]
--Place (text)
Lomma kommun
Swedish
Photographer , , Malmö kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Malmö kommun [sv]
--Place (text)
Malmö kommun
Swedish
Photographer , , Limhamns kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Limhamns kommun [sv]
--Place (text)
Limhamns kommun
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Förteckning över Sveriges fotografer. 1899
Swedish

Kungliga bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

NFR
5377

-Id
5377
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593235

-Id
021035593235
-System
DigitaltMuseum
Nasjonalmuseet ID
7D9E5DD4-4AC1-4F0A-B147-122C7E486173

-Id
7D9E5DD4-4AC1-4F0A-B147-122C7E486173
-System
Nasjonalmuseet ID
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish