Ahlström, Gustaf (1846 - 1912) [sv]

Ahlström, Gustaf (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Gustaf Ahlström (1846-1912) var verksam som fotograf i Skänninge och i Norberg, där han etablerade fotofirma 1885. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/06/2020 07:45:19
27/11/2021 02:49:24
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/33008071-f8b4-490d-b888-ab6b0e0d710e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ahlström, Gustaf
Swedish

First name
Per Gustaf
Swedish

Last name
Ahlström
Swedish

Alternative name
Ahlström, P. G.
Swedish

Description
Gustaf Ahlström (1846-1912) var verksam som fotograf i Skänninge och i Norberg, där han etablerade fotofirma 1885.
Swedish

Birth
06/06/1846 , , Norberg, Norbergs kommun, Västmanlands län [sv]
Enligt husförhörslängderna över Skänninge, samt Sveriges dödbok 1901-2009

-Time
06/06/1846
-Dating comment
Enligt husförhörslängderna över Skänninge, samt Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

-Place reference
, , Norberg, Norbergs kommun, Västmanlands län [sv]
--Place (text)
Norberg, Norbergs kommun, Västmanlands län
Swedish
Death
08/08/1912 , , Norberg, Norbergs kommun, Västmanlands län [sv]

-Time
08/08/1912
-Place reference
, , Norberg, Norbergs kommun, Västmanlands län [sv]
--Place (text)
Norberg, Norbergs kommun, Västmanlands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Gustaf Ahlström (1846-1912) etablerade 1885 Firma Ahlström & Co. i Norberg.

Han var verksam som fotograf i Skänninge mellan åren 1873 och 1877. Han flyttade till Söderbärke i Västmanlands län och därifrån till Norberg i samma län.

I Skänninge var han bosatt med sin familj i stadens gård nr 126-128. Hans verksamhet i Skänninge övertogs av Elise Ahlgren.

Swedish

Occupation
Photographer , , Vadsbro, By socken, Dalarnas län. Filial [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Vadsbro, By socken, Dalarnas län. Filial [sv]
--Place (text)
Vadsbro, By socken, Dalarnas län. Filial
Swedish
Photographer , , Järnvägsstationen, Norberg, Norbergs kommun, Västmanlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Järnvägsstationen, Norberg, Norbergs kommun, Västmanlands län [sv]
--Place (text)
Järnvägsstationen, Norberg, Norbergs kommun, Västmanlands län
Swedish
Photographer , , Västanfors. Filial [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Västanfors. Filial [sv]
--Place (text)
Västanfors. Filial
Swedish
Photographer 1873 1877 , , Skänninge, Skänninge kommun, Östergötlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1873 1877

--Earliest time
1873
--Latest time
1877
-Place reference
, , Skänninge, Skänninge kommun, Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Skänninge, Skänninge kommun, Östergötlands län
Swedish
Photographer 1890 1899 , , Söderbärke, Smedjebackens kommun, Västmanlands län. Filial [sv]
1890 -talet

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1890 1899

--Earliest time
1890
--Latest time
1899
-Dating comment
1890 -talet
Swedish

-Place reference
, , Söderbärke, Smedjebackens kommun, Västmanlands län. Filial [sv]
--Place (text)
Söderbärke, Smedjebackens kommun, Västmanlands län. Filial
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Kungliga bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Kyrkoarkiv över Skänninge stad
Swedish

Medlemsförteckning för Svenska fotografernas förbund 1901
Swedish

Sveriges befolkning 1890 och 1900
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer
Swedish
NFR
4812

-Id
4812
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591393

-Id
021035591393
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish