Trengereid Fabrikker (Tekstilindustri) [no]

Trengereid Fabrikker (norwegian bokmål)

Industribedrifter (Norsk Teknisk Museum) [no]

Description
Trengereid Fabrikker (1895–1999) var ein av dei store norske produsentane av lisser, band, snorer og strikk. Fabrikken produserte alt frå isolasjonsband og etikettar, til BH-stropper og selar. Trengereid leverte òg halvfabrikat til andre bransjar: frå linning og etikettar i konfeksjon til vikleband i elektroindustrien. Bedrifta hadde eit breitt produktspekter, der Jotun isolasjonsband, Bjørn selar og sokkehaldarar Gratie korsettstropper var blant dei mest kjende merkevarene.

Allereie i 1910 ...
Trengereid Fabrikker (1895–1999) var ein av dei store norske produsentane av lisser, band, snorer og strikk. Fabrikken produserte alt frå isolasjonsband og etikettar, til BH-stropper og selar. Trengereid leverte òg halvfabrikat til andre bransjar: frå linning og etikettar i konfeksjon til vikleband i elektroindustrien. Bedrifta hadde eit breitt produktspekter, der Jotun isolasjonsband, Bjørn selar og sokkehaldarar Gratie korsettstropper var blant dei mest kjende merkevarene.

Allereie i 1910 bygger Karl Jebsen ein ny fabrikkbygning på Solheim nærare Bergen sentrum: Karl Jebsens Baand- og Lidse-Fabrik. Denne blir snart ei avdeling i Trengereid Fabrikker. I 1974 fusjonerer Trengereid fabrikker med konkurrenten Oslo- Baand og Lidsefabrikk og blir til A/S Cebelle-Trengereid. [nn]
Dataset owner
Norsk Teknisk Museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
18/04/2018 08:15:27
26/09/2020 11:17:59
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/3294dd61-2262-49d2-9f3c-17977650630d | RDF/XML | JSON-LD
Name
Trengereid Fabrikker
Norwegian bokmål

Alternative name
K. Jebsens Baand- og Lidse-Fabrik
Norwegian bokmål

Other name
Trengereid Fabrik

-Name
Trengereid Fabrik
Norwegian bokmål
Description
Trengereid Fabrikker (1895–1999) var ein av dei store norske produsentane av lisser, band, snorer og strikk. Fabrikken produserte alt frå isolasjonsband og etikettar, til BH-stropper og selar. Trengereid leverte òg halvfabrikat til andre bransjar: frå linning og etikettar i konfeksjon til vikleband i elektroindustrien. Bedrifta hadde eit breitt produktspekter, der Jotun isolasjonsband, Bjørn selar og sokkehaldarar Gratie korsettstropper var blant dei mest kjende merkevarene.

Allereie i 1910 bygger Karl Jebsen ein ny fabrikkbygning på Solheim nærare Bergen sentrum: Karl Jebsens Baand- og Lidse-Fabrik. Denne blir snart ei avdeling i Trengereid Fabrikker. I 1974 fusjonerer Trengereid fabrikker med konkurrenten Oslo- Baand og Lidsefabrikk og blir til A/S Cebelle-Trengereid.
Norwegian nynorsk

Establishment
1895

-Time
1895
Termination
1974

-Time
1974
Type

Norwegian bokmål

Swedish

Coordinates
60.42908, 5.62377, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
60.42908
-Longitude (Easting)
5.62377
Activity
Tekstilindustri

-Type of activity
Tekstilindustri
Norwegian bokmål
Succeeded by
-Text
A/S Trengereid fabrikker 60 år : 1895 - 10. nov. - 1955
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021167115382
-Id
021167115382
-System
DigitaltMuseum